To ojcowie najczęściej skarżą się, że była żona (partnerka) utrudnia im kontakt z dzieckiem, bo z reguły sądy orzekają, że dziecko ma mieszkać z matką.

Data dodania: 2018-06-06

Wyświetleń: 777

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwaga! Jeśli w Twoim przypadku też się tak dzieje, to masz skuteczny oręż w walce o prawo do widywania się z synem lub córką i spędzania z nim czasu, bo za każde złamanie orzeczenia sądowego o kontaktach z dzieckiem grozi kara grzywny. Po zmianie przepisów w sierpniu 2011 r. pieniądze te nie trafiają do Skarbu Państwa tylko do rąk pokrzywdzonego rodzica.

Trzeba też tutaj wspomnieć o tym, że prawo działa także w drugą stronę i jeśli np. ojciec uchyla się od kontaktów z dzieckiem i nie przychodzi w określonych terminach, matka ma prawo wystąpić o ukaranie go grzywną.
 

Jak wygląda sądowa procedura?

 
Postępowanie przed sądem związane z nie wykonywaniem lub niewłaściwym wykonywaniem obowiązków, które wynikają z orzeczenia w sprawie kontaktów z dzieckiem odbywa się w dwóch etapach.

Pierwszy etap

Związany jest ze złożeniem do sądu wniosku o zagrożenie ukaraniem.

Drugi etap

Dotyczy wydania orzeczenia o nakazaniu zapłat kary.

Uwaga! Oba etapy podlegają jednej opłacie sadowej - należy ją uiścić, składając wniosek o zagrożenie ukaraniem. We wniosku wymieniasz konkretne sytuacje, gdy złamane zostały postanowienia orzeczenia o kontaktach z dzieckiem, no. nikogo nie było w domu w wyznaczonym terminie, matka nie chciała wpuścić ojca do mieszkania, ojciec stawił się na spotkanie pod wpływem alkoholu albo na nie po prostu nie przyszedł.

W przepisach nie podano kwoty grzywny. Jest ona ustalana przez sąd w każdej sprawie, a pod uwagę brana jest sytuacja materialna rodzica, który utrudnia kontakty.

Wraz z wnioskiem o zagrożenie ukaraniem należy złożyć odpis orzeczenia (albo ugody zawartej przed sadem lub mediatorem), z którego wynika sposób uregulowania kontaktów z dzieckiem.
 

Postępowanie sądowe w sprawie utrudniania kontaktów


W czasie postępowania sąd przesłucha oboje rodziców. Pouczy też rodzica, który lamie postanowienia orzeczenia, ze jeśli nadal będzie to robił, zostanie ukarany finansowo (sąd poda kwotę tej kary).

Uwaga! Jeśli matka lub ojciec ignoruje to pouczenie i nadal nie dopełnia swoich obowiązków, następuje drugi etap postępowania sądowego, który ma miejsce po złożeniu przez poszkodowanego rodzica wniosku o nakazanie zapłaty kary za utrudnianie kontaktów. 

Wysokość kary za utrudnianie kontaktów

Zależy od liczby naruszeń, których dopuściła się strona utrudniająca kontakty (to iloczyn liczby tych naruszeń i kary orzeczonej w pierwszym etapie postępowania). Gdy poszkodowany rodzic poniósł wydatki z planowanym spotkaniem z dzieckiem, może zażądać ich zwrotu, jeśli spotkanie nie odbyło się z winy rodzica-opiekuna. O tym także orzeka sąd.

Uwaga! Gdy takie orzeczenie się uprawomocni, jest od razu tytułem wykonawczym. Nie trzeba wiec występować do sadu o nadanie mu klauzuli wykonalności, a to oznacza, ze na podstawie prawomocnego orzeczenia komornik może rozpocząć postępowanie egzekucyjne.
 

Dziadkowie nie mogą się widywać z wnukiem


Jeżeli po rozwodzie rodziców dziadkowie maja utrudniony lub wręcz uniemożliwiony kontakt z wnukami, mogą wystąpić do sądu o ustalenie osobistej styczności z wnukiem lub wnuczką.

Uwaga! Wniosek taki składa się do sądu rodzinnego w miejscu zamieszkania dziecka. Jako uczestników postępowania trzeba podać wnioskodawców (dziadkowie) oraz rodziców dziecka.

We wniosku należy wyjaśnić, w jakich okolicznościach doszło do zerwania kontaktów z wnukami. Trzeba też zaproponować, w jaki sposób mają być one uregulowane w przyszłości - powinny to być bardzo konkretne propozycje mp. co druga sobota w godzin. 12-18, wraz z podaniem miejsca spotkań (np. mieszkanie dziadków).

Wraz z wnioskiem należy złożyć akt urodzenia dziecka. Oprócz wniosku dla sądu trzeba też złożyć jego kopie dla pozostałych uczestników postępowania (czyli rodziców dziecka).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena