Wraz z przepisami, które wprowadza dyrektywa PSD2, nadchodzą zmiany w funkcjonowaniu banków. Istotną rolę odgrywają w tym procesie platformy API, których głównym zadaniem ma być udostępnianie danych dotyczących kont i płatności. Od ich działania zależy też bezpieczeństwo informacji, a nawet dalszy rozwój całego banku.

Data dodania: 2018-04-12

Wyświetleń: 1169

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dyrektywa PSD2 wymaga od banków stosowania API. Co to jest i jaki ma wpływ na bankowość?

Dyrektywa PSD2 obliguje do korzystania z API – co to jest?

Zgodnie w wytycznymi dyrektywy PSD2, już wkrótce każdy bank będzie musiał przekazywać określone dane TPP. Są to podmioty uprawnione do inicjowania transakcji. Część z nich ma też dostęp do danych z kont bankowych. Żeby komunikacja pomiędzy tymi instytucjami była możliwa i miała bezpieczny przebieg, banki muszą korzystać ze specjalnych platform. Są to właśnie API, które spełniają warunki zawarte w dyrektywie PSD2. W artykule na stronie https://apilogic.pro/dyrektywa-unijna-psd2-bank-4-0-czy-to-koniec-bezposredniego-kontaktu-z-klientem/ można przeczytać więcej o wymaganiach dotyczących tych platform.

W celu zapewnienia większej ochrony, banki powinny stosować API, pozwalające na ustawianie innych uprawnień dla różnych osób. Warto też zastanowić się nad rozwiązaniem, które umożliwia kilka sposobów uwierzytelniania. Dzięki temu sprawdzanie tożsamości będzie przebiegało sprawniej.

Znaczenie API dla banków

Dyrektywa PSD2 rewolucjonizuje działanie bankowości i wprowadza na rynek konkurencję dla banków. Jeśli chcą się one dostosować do nowych warunków, muszą wprowadzić zmiany w sposobie działania. Do tej pory wiele instytucji tego typu stawiało na rozwój bankowości elektronicznej i mobilnej. Teraz może to już nie wystarczyć.

Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest współpraca z fintechami i wspólne rozwijanie innowacyjnych projektów, które umożliwia PSD2. Wtedy zwiększają się szanse na trafienie z ofertą do szerokiego grona klientów. Żeby bank mógł jednak stać się atrakcyjnym partnerem w takiej kooperacji, musi korzystać z API, który umożliwia szybkie przesyłanie danych. To zresztą niejedyna kwestia, która jest ważna przy wyborze tej platformy.

Jak wybrać API, żeby odnieść dodatkowe korzyści?

Choć dyrektywa PSD2 zakłada, że najważniejszym zadaniem API jest przesyłanie danych, platforma ta może mieć też inne funkcje. Przede wszystkim, stanowi element infrastruktury technologicznej banku, dlatego musi pozwalać na szybką integrację z innymi programami. Jeśli tego nie zapewni, deweloperzy sami będą musieli o to zadbać, co zajmie dużo czasu. A ten jest bardzo cenny. Im szybciej bank będzie mógł korzystać z API i wszystkich jej funkcji, tym szybciej może zacząć współpracę z fintechami.

Szukając odpowiedniego API, należy też zwrócić uwagę na to, czy platforma pozwala na monitorowanie danych. Dzięki temu, szybko sprawdzisz, czy wszystko działa poprawnie. Warto też przyjrzeć się konsoli. Jeśli interfejs jest intuicyjny, pracownicy nie będą mieli trudności z jego obsługą. API, które spełnia wszystkie te wymagania, powinno ułatwić dostosowywanie się do dyrektywy PSD2 i wejście w otwartą bankowość.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena