W twoim salonie stoi piękna sofa welurowa? Warto wiedzieć, jak o nią zadbać, żeby nie straciła swojego uroku i blasku.

Data dodania: 2018-03-27

Wyświetleń: 1216

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dbać o meble tapicerowane?

Sofy tapicerowane – prać czy nie?

Wydaje się, że skoro obicia mebli wykonane są z materiału, to powinno dać się je traktować tak samo, jak ubrania, ręczniki czy pościel… Nic bardziej mylnego! Stosunkowo rzadko producenci sof i foteli dają nam taką możliwość. Jeśli twoja sofa ma zdejmowany pokrowiec, zapinany na zamek czy guziki, to możesz go wrzucić do pralki, zgodnie z instrukcją na metce.

Ale jeśli sofa welurowa jest tapicerowana klasycznie? W takim wypadku pod żadnym pozorem nie poddawaj jej intensywnemu praniu! Absolutnie odpada namaczanie plam czy używanie środków do prania dywanów – nawet jeśli materiał wydaje się podobny. Duże ilości wody wnikają głęboko w poszycie sofy, nie tylko materiał obiciowy. Z tego powodu też dużo trudniej jest dobrze wysuszyć sofę. A resztki wilgoci mogą powodować tworzenie się pleśni – w ciemnym i ciepłym miejscu, jakim jest gąbka i wypełnienie sofy, mają idealne warunki do rozwoju.

Jak więc czyścić sofy tapicerowane?

Przede wszystkim ostrożnie! Przed użyciem każdego środka czyszczącego, sprawdź w niewidocznym miejscu, czy nie powoduje on odbarwień na tapicerce. Taki test najlepiej jest wykonać co najmniej na 24 godziny przed właściwym czyszczeniem – niektóre środki chemiczne mogą wchodzić w powolne reakcje z tkaniną i ujawnić swoje żrące działanie dopiero po jakimś czasie.

Jeśli twoja sofa welurowa się zabrudziła, najlepiej będzie przetrzeć plamę szmatką nasączoną łagodnym roztworem środka piorącego. Może to być proszek do prania bez wybielacza lub nawet delikatny płyn do mycia naczyń. Pamiętaj, że welur nie lubi „czesania pod włos” – nawet jeśli wydaje ci się, że w ten sposób szybciej pozbędziesz się zabrudzenia, możesz uszkodzić tkaninę. Pocieranie weluru pod włos może naruszyć jego włoski, a na dodatek wetrzeć plamę jeszcze głębiej.

Czy można zabezpieczyć sofę przed zabrudzeniami?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest ochronienie mebli tapicerowanych przed plamami. Jedynym sposobem działającym w 100% jest – niestety – przykrycie mebla dodatkowym pokrowcem. Tak robią bardzo często amerykanie, ale trzeba przyznać, że plastikowy pokrowiec na kanapie ani nie wygląda ładnie, ani nie pomaga się zrelaksować! Inni decydują się na sofy w nieregularne wzory, na których mniej będzie widać zabrudzenia, ale to też nie jest idealne rozwiązanie.

Najlepszym sposobem na to, żeby jednak utrzymać tkaninę obiciową sofy w dobrym stanie, jest poddawanie jej regularnemu czyszczeniu. Wszystkie plamy należy usuwać jak najszybciej, dbając o to, by nie pozostawały lepkie ślady. Nawet niewielka plamka z gazowanego napoju potrafi się szybko roznieść i uszkodzić tkaninę, właśnie dlatego, że jest lepka. Ale usuwanie plam na bieżąco to nie wszystko! Dobrze jest też przynajmniej raz do roku poddawać sofę gruntownemu czyszczeniu. Można to zrobić za pomocą specjalnych środków dostępnych w sklepach. Poszukaj takich, które mają w swoim składzie środki zabezpieczające przed osadzaniem się brudu. Utrudniają one wnikanie kurzu i drobnych zanieczyszczeń w strukturę tkaniny, co szczególnie przyda się przy sofach pokrytych welurem lub inną tkaniną z „włoskami”.

Pranie sofy tapicerowanej

Gruntowne pranie sofy tapicerowanej możesz też zlecić firmie sprzątającej, wyposażonej w specjalny odkurzacz. Posiada on zbiornik na wodę ze środkiem czyszczącym i osobny, na odciągane zabrudzenia wraz z wodą. Podobne odkurzacze można kupić także do użytku domowego – nadają się też do prania dywanów i wykładzin. Warto jednak pamiętać, że za dobry sprzęt do prania tapicerki zapłacimy od 500 zł wzwyż, a używać będziemy go bardzo rzadko.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena