Już niedługo lato, a więc najwyzszy czas aby zadbać o swoją sylwetkę. Najlepszym sposobem na piękne ciało są treningi. Z kolei przy ich wykonywaniu niezwykle pomocny jest strój, w którym ćwiczymy. Jak dobrać idealny? O tym poniżej.

Data dodania: 2018-03-07

Wyświetleń: 956

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Idealny strój na trening

Każdy marzy o idealnej sylwetce, szczególnie latem, kiedy pokazujemy nieco więcej ciała. Nieliczne przypadki, dzięki uwarunkowaniom genetycznym  mogą pochwalić się doskonale zbudowanym ciałem. Jednak większość z nas musi włożyć dużo pracy, aby móc cieszyć się płaskim brzuchem i zgrabnymi udami. Drogą do sukcesu jest zdrowe odżywianie oraz treningi. Istotne jest także nastawienie i podejście do tematu. Metodą na zwiększenie efektywności treningów jest odpowiedni strój.

Dylematy odnośnie stroju do ćwiczeń
Długie spodnie czy krótkie spodenki? Obcisłe leginsy czy luźne dresy? Tanktop czy longsleeve? Na pewno nie raz szykując się na trening zadawaliście sobie te pytania. I chociaż nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi to można określić pewne wytyczne, które pozwolą zapomnieć o odwiecznym dylemacie “w co się ubrać”, a wybrany strój za każdym razem będzie zapewniał nam wysoki komfort pracy.

Nie za ciasne, nie za luźne
Podstawą w doborze ubrań do ćwiczeń jest określenie, do jakiego rodzaju treningów będą one przeznaczone. Wynika to z faktu, że w zależności od kategorii uprawianego sportu różni się typ niezbędnego stroju. Najważniejsze jednak jest, aby ubranie nie było zbyt obcisłe ( co mogłoby krępować ruchy), ani zbyt luźne (nadmiar materiału mógłby przeszkadzać w ćwiczeniach). Dlatego też ubrania na trening powinny być dobierane indywidualnie do osoby, co zapewni najlepsze dopasowanie do naszego ciała i pozwoli na efektywny i komfortowy trening.

Materiał funkcjonalny
Przy wyborze idealnego stroju na trening nie można pominąć kwestii materiałów. Najlepiej w tej roli sprawdzają się materiały funkcjonalne, które z jednej strony są przewiewne, a z drugiej odpowiadają za odprowadzanie wilgoci z ciała na zewnątrz. Dzięki temu zapobiegamy przegrzaniu organizmu oraz ubezpieczamy się przed ewentualnym przeziębieniem. Zarówno górna, jak i dolna część treningowej garderoby powinna być wykonana z materiału funkcjonalnego. Dlatego, kupując krótkie spodenki, leginsy, tanktop czy bluzę dobrze jest sprawdzić rodzaj materiału, z którego są one uszyte.

Obuwie sportowe
Nieodzownym elementem stroju do ćwiczeń, bez którego uprawianie większości sportów jest niemożliwe są buty. Muszą być one przeznaczone specjalnie do treningów, ponieważ ich budowa i funkcje różnią się od tych, którymi charakteryzują się standardowe buty. Najważniejsze jest, aby obuwie sportowe zapewniało nam amortyzację i stabilizację. Dlatego powinny one posiadać mocną podeszwę, ale za to miękką i wyprofilowaną wkładkę. Co więcej istotna jest cyrkulacja powietrza w bucie, która zapobiega przed nadmiernym poceniem się stopy. W ty celu warto, aby buty na trening wyposażone były w wywietrzniki w postaci siateczek. Jednak, tak jak w przypadku ubrań, tak i w odniesieniu do butów ich typ musi uwzględniać rodzaj uprawianego sportu, ponieważ inne obuwie wymagane jest na fitness, a inne do gry w piłkę nożną.

Nie tylko wygląd, ale i zdrowie
Idealny strój na trening, nie ma jedynie ładnie wyglądać, chociaż jest to niewątpliwie jedna z jego cech. W dobrze dobranym ubraniu prezentujemy się dobrze, a tym samym wzrasta nasze poczucie wartości i wiara we własne możliwości. Dzięki temu jesteśmy w stanie dać z siebie więcej i poszerzać swoje granice wytrzymałości. Jednak dobry strój treningowy odpowiada także za ochronę przed kontuzjami (szczególnie buty). Dlatego tak ważne jest, aby podejmując decyzję o rozpoczęciu treningów przygotować się do nich pod każdym względem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena