Średnie roczne wydobycie diamentów na całym świecie wynosi około 30 ton. Wydaje się, że jest to bardzo duża liczba, jednak na potrzeby jubilerskie wykorzystuje się tylko ok. 20% z nich. Pozostałe, przez swoje wady wykorzystywane są w przemyśle. Dlaczego i w jaki sposób wydobywa się diamenty?

Data dodania: 2018-02-28

Wyświetleń: 998

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zastosowanie

Większość diamentów znajduje swoje zastosowanie w przemyśle. Jubilerstwo przynosi z reguły większe zyski, jednak z powodu dość rygorystycznej selekcji nie wszystkie kamienie się do tych celów nadają. Ich czystość i barwa nie zawsze są odpowiednie, a twardość z pewnością przyda się w przemyśle.  

Poszukiwanie diamentów - od czego zacząć?

Jak pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów na naszym blogu powstanie diamentu wymaga bardzo specyficznych warunków, czyli bardzo wysokiej temperatury oraz ekstremalnie wysokiego ciśnienia. Diament to z chemicznego punktu widzenia czysty węgiel, a jego wydobycie jest czasochłonne i kosztowne. Poszukuje się ich z reguły w trzech typach miejsc: w wygasłych wulkanach, korytach rzek (zarówno wyschniętych jak i tych wypełnionych wodą), a także na piaszczystych wybrzeżach.

Wydobycie - metody

Istnieje kilka metod stosowanych do wydobycia diamentów. Wygasły wulkan wymaga zastosowania kopania, łamania i odstrzału. W wyniku tych działań otrzymujemy rudę, która wymaga przemielenia i płukania. W korytach rzek konieczne jest wydobywanie żwiru z ich dna, a następnie jego płukanie w celu oddzielenia diamentów od innych materiałów. Koryto, którego używa się do płukania naciera się tłuszczem. Wykorzystuje się wtedy jedną ciekawą właściwość diamentów - lepkość do tłuszczów, dzięki czemu pozostają one w korycie, a pozostałe substancje są wypłukiwane. Poszukując bogactw ziemi na wybrzeżach stosuje się dokładnie te same metody.

Czas poszukiwania

Aż 250 ton! Tyle średnio należy wydobyć kamieni, piasku, skał i innych substancji, aby odnaleźć 1 karat diamentów. Jest to wartość uśredniona, więc w wielu przypadkach może to wymagać jeszcze więcej zachodu, a mając więcej szczęścia można taką ilość uzyskać przy znacznie mniejszym nakładzie pracy. Jest to naprawdę czasochłonne zajęcie, a przede wszystkim kosztowne. 

Wysoka wartość

Powyższe czynniki oznaczają, że wydobycie diamentów jest kosztowne, czasochłonne i bardzo skomplikowane. Wymaga dodatkowo odpowiedniego sprzętu. Dzięki temu cena jaką zaproponuje nam skup diamentów jest stosunkowo wysoka..

Licencja: Creative Commons
0 Ocena