Zmniejszenie ryzyka osteoporozy i zawału serca, zwiększenie ruchliwości, wzmocnienie układu krążenia i układu kostnego – to tylko niektóre z zalet aktywności fizycznej seniora.

Data dodania: 2018-01-11

Wyświetleń: 855

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak ćwiczyć w starszym wieku?

Systematyczne, co najmniej półgodzinne ćwiczenia (zwłaszcza trening na świeżym powietrzu) to sprawdzony sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Podstawą treningu seniora powinny stanowić ćwiczenia aerobowe i ogólnorozwojowe. Nordic walking, rowerek i pływanie znakomicie poprawiają dotlenienie organizmu, zwiększają sprawność fizyczną, ruchomość stawów i wytrzymałość. Systematyczne ćwiczenia, wykonywane przez ok. pół godziny to nie tylko widoczne efekty fizyczne, ale także relaks, redukcja stresu i poprawa samopoczucia.

Ćwiczenia z rodziną
Wielu seniorów podchodzi do zajęć sportowym z dezaprobatą, która często nie wynika z braku chęci do ćwiczeń, a raczej z poczucia wstydu z powodu mniejszej sprawności fizycznej. Dlatego tak ważną rolę w aktywizacji osób starszych odgrywa rodzina, dzięki której mogą poczuć się bardziej swobodnie i pozbyć się uczucia skrępowania. Nie muszą być to wspólne treningi, ale np. zabawy ruchowe z wnukami czy wspólna gra w piłkę. W czasie wysiłku do mięśni dostarczamy więcej „paliwa”, czyli tlenu, co przekłada się na ich sprawność, a co za tym idzie, poprawę komfortu życia.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu
Badania pokazują, że ćwiczenia na zewnątrz są bardziej korzystne dla naszego organizmu niż te, które wykonujemy w tradycyjnych siłowniach wewnętrznych. W treningu na świeżym powietrzu pomóc nam mogą siłownie plenerowe i specjalne strefy street workout, które często możemy odnaleźć w miejskich parkach, przy osiedlowych terenach zielonych czy przy instytucjach użyteczności publicznej. Zainstalowane na nich maszyny i urządzenia opierają się na prostych ruchach, wykorzystując ciężar ciała ćwiczącego lub niewielki opór, stawiany przez urządzenie. Dzięki temu znacznie ograniczamy ryzyko kontuzji przeciążeniowych i naciągnięć, które mogą pojawiać się w przypadku treningu siłowego.

Recepta na zdrowie
Ćwiczenia na świeżym powietrzu dostarczają dużo zadowolenia i satysfakcji. Poprawia się nasz stan psychofizyczny, zaspokajane są naturalne potrzeby organizmu. Duża dawka słońca i powietrza powoduje dotlenienie i pobudzenie organizmu, poprawia się praca układu krążenia, a komórki ciała mają więcej „paliwa”. Ćwiczeniom towarzyszy entuzjazm, wzmacnia się witalność, spada napięcie i uczucie zmęczenia. Dzięki dużej dawce naturalnego światła dostajemy dawkę zbawiennej dla naszego ciała i ducha witaminy D. Aktywność fizyczna to także  wyczulenie zmysłów i większa podatność na bodźce zewnętrzne, poprawia się nasz węch, wzrok i dotyk. Ćwiczenia na świeżym powietrzu to nie tylko domena młodych – z racji dużej dostępności siłowni plenerowych również seniorzy mogą bez problemu znaleźć miejsce do aktywności fizycznej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena