W zdrowym ciele zdrowy duch. To znane, jeszcze od czasów starożytnych hasło w ogóle nie traci na aktualności. Powinniśmy o nim pamiętać szczególnie w jesienne i zimowe dni, kiedy niedobór witaminy D daje się we znaki, objawiając się spadkami nastroju, czy nawet depresją.

Data dodania: 2017-12-05

Wyświetleń: 804

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zadbaj o formę zimą korzystając z siłowni plenerowych

Zima to czas, w którym musimy szczególnie zadbać o swoją formę. Ćwiczenia na siłowni na pewno pomogą zachować formę naszemu ciału, jednak żeby skorzystał na nich również duch, muszą to być ćwiczenia na świeżym powietrzu, a do tego najlepsze są siłownie zewnętrzne.

Zima w prawdzie nie jest łaskawa dla amatorów wysiłku fizycznego pod gołym niebem. Na szczęście certyfikowane urządzenia do siłowni plenerowych są dostępne również zimą, jednak przed każdym ćwiczeniem należy dokładnie sprawdzić każde z nich. W czasie kiedy jest śnieg i mróz lepiej korzystać z tych urządzeń do outdoor fitness, na których nie trzeba siadać podczas ćwiczeń. Należą do nich chociażby: biegacz, orbitrek czy wahadło, ale też wszelkiego rodzaju drążki do podciągania.

Dlaczego ćwiczenia na świeżym powietrzu zimą są ważne?

Niskie temperatury w prawdzie nie zachęcają do wyjścia z domu, a już tym bardziej do ćwiczeń pod gołym niebem. Jednak odpowiednio dobrane ćwiczenia pod gołym niebem mogą mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, kiedy jednak się przełamiemy i zaczniemy ćwiczyć będzie już tylko łatwiej. Szybko zorientujemy się, że nasza kondycja i samopoczucie są w dużo lepszej formie. Na ćwiczeniach pod gołym niebem zyska też nasza odporność (oczywiście kiedy odpowiednio się przygotujemy do ćwiczeń). 

Ćwicząc zimą na świeżym powietrzu trzeba przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek, a szczególną uwagę musimy zwrócić na: 

  • rozgrzewkę – idealny będzie dziesięciominutowy trucht, ważne żeby rozgrzać się zaraz po wyjściu z domu,
  • ubranie – najlepsza będzie odzież termoaktywna z technologią dry-fit, która skutecznie odprowadza pot,
  • oddychanie – zimą należy oddychać nosem, bo powietrze zdąży się nagrzać zanim dojdzie do płuc,
  • czas treningu – zimowa sesja treningowa powinna trwać maksymalnie godzinę czasu,
  • pogoda – kiedy na zewnątrz jest bardzo zimno, wieje i pada deszcz warto zrezygnować z treningu,
  • śliską nawierzchnię – trzeba uważać bo na śliskim podłożu nie trudno o poważną kontuzję.

Jeżeli weźmiemy powyższe wskazówki pod uwagę i wyjdziemy przynajmniej trzy razy w tygodniu na siłownię zewnętrzną, będziemy się cieszyć zdrowiem i dobrym nastrojem przez całą zimę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena