Nieudany skok do wody z dużej wysokości, wypadek samochodowy, a czasem po prostu starość - wszystkie te czynniki mogą sprawić, że z osoby pełnosprawnej, staniemy się niepełnosprawni. Jakie problemy dotykają osób niepełnosprawnych? Z jakimi przeciwnościami losu muszą się mierzyć na co dzień?

Data dodania: 2017-11-09

Wyświetleń: 1096

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Problemy osób niepełnosprawnych fizycznie

Warto sobie uświadomić, że niepełnosprawność może spotkać każdego z nas. Bardzo często do uszczerbku na zdrowiu przyczyniamy się my sami, jednak także w dużej mierze może to zależeć od innych osób. Nasze nieprzemyślane decyzje lub bezmyślność innych osób może doprowadzić do tego, że z dnia na dzień staniemy się osobami, które nie mogą się sprawnie poruszać nie tylko na zewnątrz, ale też we własnym domu. Nawet jeśli dziś cieszymy się końskim zdrowiem, warto wiedzieć na jakie problemy są narażone osoby niepełnosprawne, ponieważ z ich perspektywy czasem najmniejsza przeszkoda może być bardzo trudna do pokonania.

Akceptacja społeczeństwa

Osoby niepełnosprawne, mimo rozmaitych akcji społecznych i działań fundacji pomagającym takim osobom, wciąż są inaczej postrzegane, a przede wszystkim traktowane przez większość osób pełnosprawnych. Czas zdać sobie sprawę z tego, że niezależnie od tego czy ktoś porusza się na wózku inwalidzkim czy o kulach, jest takim samym człowiekiem jak my. Pamiętajmy o tym, by innych traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Nie możemy dopuszczać do tworzenia barier, ponieważ patrzenie na kogoś z góry nie pomaga osobie niepełnosprawnej normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Ludzie z niepełnosprawnością fizyczną bardzo krzywdząco są oceniane jako osoby mniej wartościowe, o mniejszych umiejętnościach i doświadczeniu. Takie przekonanie panuje wśród pracodawców, którzy dość niechętnie decydują się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Obawiając się o to, że taka osoba może wykorzystywać swoje fizyczne ułomności do uchylania się od realizacji swych obowiązków, zazwyczaj decydują się na złożenie oferty pracy osobie pełnosprawnej. Jeśli się nad tym zastanowić, to może się okazać, że jest to wielce błędne myślenie. Rzeczywistość wygląda tak, że osoby niepełnosprawne chcą się w miejscu pracy wykazać, pokazać, że mimo kalectwa są wartościowymi pracownikami, którzy potrafią sobie poradzić z niejednym problemem.

Decydując się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, pracodawca włączy do grona pracowników osobę, która będzie lojalna, która sumiennie będzie wykonywała swoje obowiązki, a przede wszystkim w 100% wykorzysta daną jej szansę.

Bariery architektoniczne

Uciążliwym problemem dla osób niepełnosprawnych są bariery architektoniczne. Osoba pełnosprawna nie zauważa, jak wiele schodów jest wokół nas. Schody do apteki, do urzędu, kina i miliona innych miejsc… Nie widzimy problemu, jeśli swobodnie możemy się po nich poruszać, a co, jeśli stracimy taką możliwość?

Dlatego tak ważne jest budowanie podjazdów do budynków użyteczności publicznych i innych miejsc, których właściciele nie są obojętni na los osób niepełnosprawnych.

Z barierami architektonicznymi osoby niepełnosprawne muszą się także mierzyć we własnych domach. W domach jednorodzinnych pokonanie schodów przez osobę poruszającą się na wózku jest niemożliwe bez specjalistycznego sprzętu. W takich przypadkach taka osoba musi prosić o pomoc członka rodziny, prosić o wniesienie na piętro lub zniesienie na niższą kondygnację budynku. Przemieszczanie się między piętrami jest możliwe tylko wtedy, gdy ktoś jest w domu. Co więcej, sama czynność przenoszenia jest bardzo uciążliwa dla rodziny. Dlatego warto zdecydować się na zamontowanie specjalnych urządzeń, które umożliwią osobie niepełnosprawnej sprawne i bezpieczne poruszanie się po domu.

Dobrym rozwiązaniem jest winda w domu jednorodzinnym, a ściślej mówiąc krzesełko przyschodowe. Co prawda, nie jest ono w stanie przewieźć osoby na wózku inwalidzkim, ale mając jeden wózek na parterze, a drugi na piętrze, pokonywanie kondygnacji budynku i przemieszczanie się po domu będzie na pewno proste i szybkie.

Osoby niepełnosprawne są narażone na wiele barier, zaczynając od barier w społeczeństwie, a kończąc na tych związanych z architekturą miasta i domów. Jak jednak wiadomo, każdy problem można rozwiązać - wystarczy jedynie odrobina chęci i pomysłowości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena