Każda kobieta ma różny cykl miesiączkowy.  Poniżej kilka porad, w jaki sposób obliczać dni płodne w cyklach o regularnej długości 28 dni.

Data dodania: 2017-11-16

Wyświetleń: 588

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Przedstawiamy jak prowadzić kalendarz miesiączkowy i podpowiadamy, kiedy masz owulację. 


Określenie dni płodnych jest łatwe…

Pamiętać należy, że każda kobieta ma inny cykl miesiączkowy (jedne mają co 28 dni, inne co 29 itp.). Owulacja następuje czternaście dni przed miesiączką. Oznacza to, że kończą się wtedy dni płodne. Komórka jajowa żyje tylko 24 godziny po dostaniu się do jajowodu. Przed miesiączką jest ona martwa i wtedy są tzw. dni niepłodne. W środowisku medycznym przyjęto, że dni płodne występują cztery dni przed i cztery dni po owulacji. Wyłącznie w tym okresie może dojść do zapłodnienia. Należy jednak podkreślić, że plemniki w ciele kobiety mogą przeżyć od trzech do pięciu dni (zatem mogą „zaczekać” na fazę płodną). 


Cykl miesiączkowy trwający 28 dni – jak obliczyć dni płodne?

Kalendarz – niby staroświecki – ale nadal jest świetną metodą planowania ciąży. W kalendarzu zaznaczasz następujące dni:
- rozpoczęcie cyklu + sześć dni to są dni niepłodne,
- kolejne dwanaście dni są płodne (należy podkreślić, że w ósmym dniu z dwunastu dni płodnych występuję największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę).


Owulacja – w którym momencie cyklu możesz się jej spodziewać?

Owulacja oznacza jajeczkowanie (czyli uwolnienie jajeczka do jajowodu). Od tego momentu może dojść do zapłodnienia. Występuje co miesiąc i uzależniona jest od cyklu miesiączkowego. Występuje u kobiet zazwyczaj w połowie cyklu, choć nie zawsze tak musi być (do owulacji najczęściej dochodzi około 14 dni przed krwawieniem). Moment owulacji zależy od wielu czynników zewnętrznych: diety, trybu życia, stresu, aktywności fizycznej, choroby, leków. W aptece są dostępne testy owulacyjne, dzięki którym możesz sprawdzić czy masz owulację.

Prowadzenie kalendarzyka miesiączkowego pozwala lepiej określić najkorzystniejszy moment dla poczęcia dziecka i jednocześnie bardziej dokładnie kontrolować przebieg cyklu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena