Pierwszy zakup fotelików dziecięcych to zawsze wyzwanie dla świeżo upieczonego rodzica. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto rozważyć różne opcje.

Data dodania: 2017-11-02

Wyświetleń: 858

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowoczesne foteliki dziecięce – jak zapewnić swojemu dziecku maksymalne bezpieczeństwo na drodze?

PIERWSZE KROKI W ŚWIECIE

Pierwsze miesiące po narodzinach dziecka to wyjątkowy czas dla jego rodziców, kiedy to  niejako odkrywają oni razem z dzieckiem świat i dostosowują go do jego potrzeb. Pierwsze karmienie, pierwszy spacer, pierwsza nieprzespana noc. Wszystkie te chwile są niezwykle ważne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Każdy rodzic chce uczynić je najbardziej komfortowymi dla dziecka. Zapewnić mu bezpieczeństwo i ochronę, szczególnie ważną w pierwszych miesiącach życia, jak i również później.

ZAWSZE BEZPIECZNA PODRÓŻ

Zanim się obejrzymy przychodzi czas nie tylko spacerów, ale też pierwszych podróży samochodem – tych krótszych lub dłuższych. Jest to ten moment, w którym powinniśmy otoczyć dziecko szczególnego rodzaju opieką.

Nie zapominajmy bowiem, że jazda samochodem zawsze niesie ze sobą szczególne ryzyko. Bez względu na to jak dobrymi kierowcami jesteśmy. W różnego rodzaju wypadkach samochodowych, mniej lub bardziej groźnych, szczególnie narażone na obrażenia są właśnie dzieci ze względu na ich wczesny wiek oraz delikatną i kruchą budowę.

Pierwsza wspólna podróż samochodem wymaga od nas więc przedsięwzięcia szczególnych środków, z których najważniejszym i podstawowym będzie wybór odpowiednich fotelików dziecięcych dla naszej pociechy.

Foteliki dziecięce stanowić będą główne zabezpieczenie dziecka przed zagrożeniami płynącymi z wypadków, dlatego powinniśmy zwrócić tym większa uwagę na ich specyfikacje, certyfikaty, kategorie oraz inne ważne przy wyborze kwestie, które zagwarantują maksymalne bezpieczeństwo na drodze.

KATEGORIE FOTELIKOW DZIECIĘCYCH

Pierwsza i kluczowa kwestia to odpowiednie dobranie fotelika do wagi oraz wieku naszego dziecka, tak by w pełni odpowiadał on jego potrzebom. Chodzi tu nie tylko o bezpieczeństwo, choć to właśnie ono ma kluczowe znaczenie, ale też o nie mniej ważną wygodę podróżowania samochodem.

Pamiętajmy, że pierwsze lata życia są szczególnie ważne dla fizycznego rozwoju dziecka. To właśnie wtedy rozwija się szkielet kostny, różnego rodzaju układy. Źle dobrane akcesoria dla dzieci mogą źle wpływać na ich rozwój i postawę, a te z kolei rzutują na całe ich dalsze życie i liczne problemy ze zdrowiem w dorosłym wieku. Dotyczy to również fotelików dziecięcych.

Standardowy podział fotelików ze względu na wagę, stosowany przez kraj europejskie przedstawia niniejszy schemat:

Grupa 0           poniżej 10 kg (do ok. 9 miesięcy)

Grupa 0+        poniżej 13 kg (do ok. 18 miesięcy)

Grupa I           9 - 18 kg          (ok. 8 miesięcy - 3 1/2 roku)

Grupa II          15 - 25 kg        (ok. 3 - 7 roku)

Grupa III        22 - 36 kg        (ok. 6 - 12 roku)

Dlatego też, fotelik po starszym bracie, czy kuzynie, jeśli nie jest zgodny z wiekiem i wagą naszej pociechy, nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż może nie do końca odpowiadać jego realnym potrzebom, a tym samym przyczynić się do ewentualnych problemów ze zdrowiem.

Oczywiście nie wszystkie parametry muszą odpowiadać wiekowi naszego dziecka, każde z nich rozwija się przecież dlatego inaczej. W takim wypadku warto zawsze skonsultować się ze sprzedawcą, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie.

A MOŻE FOTELIKI RWF?

Oprócz kategorii wagowej dziecka, foteliki dzielą się również ze względu na sposób ich montażu w samochodzie. W dużym uproszczeniu - na foteliki montowane tyłem oraz przodem. Na temat zalet jednego i drugiego napisano w Internecie naprawdę wiele, często jednak daleko mijając się z prawdą. Rzućmy trochę światła na tę sprawę. 

Pod nazwą „foteliki rwf” kryją się foteliki montowane tyłem (ang. rear way facing), stanowiące alternatywę dla tzw. fotelików FWF (ang. forward facing). To właśnie te drugie, bardziej „tradycyjne” - choć to może nie do końca odpowiednie w tym wypadku słowo – cieszą się obecnie największą popularnością wśród rodziców.

Ta sytuacja, również na polskim rynku, zaczyna się stopniowo zmieniać, a już niebawem szala popularności i zaufania może się znacząco przechylić na stronę fotelików montowanych tyłem, czyli, innymi słowy, fotelików rwf. Dlaczego? Wszystko przez certyfikaty bezpieczeństwa.

BEZ CERTYFIKATÓW ANI RUSZ

Jedną z kluczowych kwestii na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze fotelików samochodowych są oczywiście certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące ich jakość oraz pozytywne przejście testów, a tym samym bezpieczeństwo naszych pociech na drodze.

Poza standardowymi europejskimi certyfikatami, jak np. ADAC, ECE R 44 04, Stiftung Warentest, warto również sprawdzić, czy fotelik posiada szwedzki TEST PLUS. To właśnie ten ostatni szczególnie przemawia za wyborem fotelików rwf. Dlaczego?

TEST PLUS to test, który ma na celu sprawdzenie nacisk na szyję w czasie wypadku, który grozi jej złamaniem. W przypadku fotelików rwf jest on znacznie zamortyzowany – poprzez umieszczenie fotelika tyłem, ciało dziecka zostaje „wepchane” w fotelik, a nie na zewnątrz, co mogłoby być dla niego bardzo groźne. Takimi wynikami nie mogą pochwalić się foteliki fwf, nawet te posiadające szereg najważniejszych certyfikatów. Przykładowe foteliki tego rodzaju, znajdziecie m.in. na centrumfotelikow.pl.

- - -

Warto rozważyć różne rodzaje fotelików, równocześnie nie zapominając o innych kwestiach, które poruszyliśmy w artykule. W końcu bezpieczeństwo naszych pociech na drodze to gwarancja zarówno naszego, jak i ich komfortu, a tym samym rodzinnego szczęścia, które nie ma żadnej ceny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena