Szlifierki oscylacyjne to elektronarzędzia o szerokim zastosowaniu. Wykorzystać je można do szlifowania powierzchni płaskich oraz tych o nieznacznych zaokrągleniach. Jak kupić narzędzie, które spełni wszystkie nasze oczekiwania?  

Data dodania: 2017-10-31

Wyświetleń: 900

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowoczesne szlifierki oscylacyjne, jaką wybrać?

Nie warto inwestować w tanie urządzenia dostępne w popularnych supermarketach. Narzędzia te cechować będzie dużo gorsza jakość oraz zdecydowanie większa awaryjność. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybranie urządzenia droższego, lecz dużo lepszego.

 

Nowoczesna szlifierka oscylacyjna, czyli jaka?

 

Praca z urządzeniami tego typu jest niezwykle czysta, ponieważ wyposażone są w specjalny system, którego zadaniem jest odsysanie pyłu. Szlifierki oscylacyjne posiadają funkcję ustawiania wstępnej prędkości szlifowania, co sprawia, że są urządzeniami bardzo precyzyjnymi. Do ich obsługi wymagane jest najczęściej użycie obu rąk. Jednakże część producentów w swojej ofercie ma także elektronarzędzia, które obsłużmy jedynie za pomocą jednej ręki.

Na rynku dostępnych jest wiele szlifierek oscylacyjnych, warto więc wiedzieć, czym różnią się one między sobą. Jednym z podstawowych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy kupnie, jest rozmiar stopy urządzenia. Wpływa on na szybkość pracy urządzenia. Im większa jest stopa, tym szybciej możemy pracować. Jednakże nie należy zawsze kierować się taką zasadą. Pamiętajmy, że czasem szybkość pracy nie będzie najważniejsza. Przy mniejszych elementach powinno się skupić głównie na dokładności. W precyzyjnym szlifowaniu stopa o dużych rozmiarach nie sprawdzi się. Ze względu na jej spore gabaryty może pojawić się problem z dostępnością do szlifowania niektórych miejsc.

Przyjrzeć należy się również oscylacji. Jej wartość podawana jest w liczbie oscylacji, które szlifierka wykonuje w czasie jednej minuty. Najczęściej mieści się na pomiędzy 19 a 27 tysiącami oscylacji. Generalnie rzecz ujmując, im większa jest ich liczba, tym lepsza jest jakość szlifowania. Producenci oferują szlifierki z funkcją ustawiania prędkości oscylacji, co w pewnych przypadkach może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jeśli planujemy wykonywać kilka rodzajów prac, np. z kamieniem, drewnem i betonem, warto kupić szlifierkę oscylacyjną, której papier ścierny mocowany jest za pomocą rzepa. Rozwiązanie to pozwala na dużo szybszą wymianę papieru niż w przypadku tradycyjnego mocowania za pomocą zaczepów. Praktycznie już w kilkanaście sekund możemy przygotować urządzenie do wykonywania zupełnie innego typu prac. 

Pamiętajmy, że najmocniejsze i największe urządzenia nie zawsze spiszą się najlepiej. Oczywiście nie będą mieć sobie równych wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość, czyli na dużych i prostych powierzchniach. Jednakże do szlifowania trudno dostępnych miejsc, takich jak przykładowo okiennice czy framugi, lepiej użyć urządzenia słabszego z mniejszą stopą. Niewielkie elektronarzędzie pozwoli na wykonanie pracy w sposób bardziej precyzyjny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena