Trzysta lat temu, w barokowej Francji, rozpoczęto aranżację ogrodów w znany już wcześniej, formalny sposób, ale regularność kompozycji wzniesiono na zupełnie nowy poziom. Właśnie dlatego ogrody formalne po dziś dzień nazywa się albo barokowymi, albo właśnie francuskimi.

Data dodania: 2017-10-31

Wyświetleń: 1174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ogrody w stylu francuskim

Regularne formy dobrze korespondowały z popularnym w tamtych czasach absolutyzmem. Możliwość panowania człowieka nad naturą wpisywała się w nurt dzierżenia całości władzy przed monarchę, który mógł uchodzić za pana wszystkiego, co istnieje na jego ziemi. W absolutnej Francji ogród był przedłużeniem pałacu władcy. Tak samo jak pałac, posiadał korytarze i komnaty. Bezpośrednim łącznikiem z budynkiem pałacu, był główny korytarz będący jednocześnie najważniejszą osią symetrii ogrodu. Wszystko, choć ideologicznie mogło nie przekonywać, zachwycało regularnością. 

 

Elementy formalnych ogrodów

 

Drzewa i krzewy, które sadzono w ogrodach we Francji, były dokładnie przycinane i formowane. Dzięki tym zabiegom, roślinność po jednej stronie osi symetrii bardzo dokładnie odpowiadała tej po drugiej. Brano pod uwagę też różnicowanie kolorystyczne roślin. Ogrody w stylu francuskim upiększano budowaniem bogatych fontann, stawianiem bajecznych ławek i rzeźb. Nadzwyczajne ozdoby wpływały na to, że ogrody były jeszcze bardziej efektowne i jeszcze bardziej przyciągały ludzi, którzy zatrzymywali się, żeby usiąść w cieniach drzew i popatrzeć na wypielęgnowaną zieleń.

 

Barokowe ogrody wciąż oczarowują kolejne osoby i mają bardzo wielu zwolenników. To wcale nie dziwi, bo przemyślane położenie ścieżek i elementów małej architektury, a także przystrzyżona i zadbana roślinność tworzą wspaniałe, rygorystyczne kompozycje. W takich ogrodach dobrze odnajdą się osoby, które lubią harmonię i porządek.

 

Dzisiaj, nawet w niewielkich ogrodach francuskich, można zobaczyć, jak z alei wychodzą mniejsze ścieżki prowadzące do miejsca wypoczynku. Przy samych ścieżkach często umieszcza się żeliwne ławki, które przez cały rok pełnią funkcję ozdobną.

 

Niewątpliwym jest, że ogrody w stylu francuskim wymagają poświęcenia im uwagi. Jednak końcowy efekt jest w stanie wynagrodzić wszystkie godziny spędzone na pielęgnacji. Można znaleźć wiele poradników związanych z tworzeniem ogrodów barokowych, a w nich instrukcje, które pomogą osiągnąć zamierzony efekt nieco niższym, niż przewidywany, nakładem pracy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena