Kule inwalidzkie, zwane też ortopedycznymi, wykorzystywane są jako pomoc w poruszaniu się dla osób z dysfunkcją kończyn dolnych. Odpowiedni dobór tych przyrządów jest istotny nie tylko dla wygody, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa użytkownika.

Data dodania: 2017-10-31

Wyświetleń: 1238

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie kule ortopedyczne wybrać?

Kule ortopedyczne mogą być stosowane na stałe - w przypadku np. utraty kończyny bądź niedowładu, lub czasowo - jako odciążenie nogi leczonej po urazie. W porównaniu do wózka inwalidzkiego zapewniają lepszą mobilność, umożliwiając poruszanie się po schodach lub w ciasnych miejscach. Z drugiej strony, ich użycie wymaga pewnej wprawy oraz siły kończyn górnych.

Kule pachowe czy łokciowe?
Dzisiaj zdecydowanie popularniejsze są kule łokciowe. Są lżejsze i mniejsze od kul pachowych, dzięki czemu łatwiej nimi operować. Wymagają jednak od użytkownika większej siły rąk, szczególnie przy całkowitym odciążeniu kończyny. Niemal cały ciężar użytkownika opiera się na nadgarstkach. Kule pachowe pozwalają na lepszy odpoczynek - można się na nich całkiem oprzeć. Przy odrobinie praktyki i na krótkich dystansach można poruszać się bez użycia dłoni. Z reguły mają też większą wytrzymałość od kul łokciowych, co może mieć duże znaczenie dla osób zmagających się z nadwagą. Mogą jednak wywierać - przy słabych mięśniach obręczy barkowej - znaczny nacisk na tętnicę pachową. Są też mniej wygodne przy poruszanie się po schodach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Bez względu na rodzaj, kule ortopedyczne powinny mieć regulowaną wysokość. Odpowiednie ustawienie zależy przede wszystkim od wzrostu użytkownika, stosunku długości rąk do reszty ciała, a także osobistych preferencji (zależnych np. od siły różnych mięśni). W chwili obecnej osoby o przeciętnych warunkach fizycznych nie powinny mieć problemów, jednak dla osób bardzo wysokich lub niskich może okazać się konieczne wykonanie kul na zamówienie.

Innym kryterium jest uchwyt kuli. Dla kul łokciowych istotne jest podparcie przedramion oraz dłoni, dla pachowych najistotniejsze jest wyłożenie pachowe. Wszelkiego rodzaju pianki oraz gumy zapewniają lepszy komfort i chwyt kuli, niż wykończenia plastikowe. Szerokość i ergonomiczny kształt uchwytu jest istotny zwłaszcza przy długotrwałym używaniu kul.

Zwrócić uwagę należy też na gumową podkładkę, która ma zapewniać dobrą przyczepność do wszelkiego rodzaju podłoża. Jest to najszybciej zużywający się element kuli, a wysoka jego jakość może zapobiegać groźnym poślizgnięciom.

Podsumowanie
Od jakości i dopasowania kul ortopedycznych będzie zależał w znacznej mierze nasz komfort, a także bezpieczeństwo. Użytkując ten sprzęt znajdujemy się już przecież w niecodziennej, niewygodnej sytuacji, a odpowiedni dobór sprzętu rehabilitacyjnego znacząco skróci ten okres.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena