Wrocław to jedno z najstarszych polskich miast. Położony w centrum Niziny Śląskiej od wieków pełni rolę ważnego ośrodka kulturalnego i naukowego regionu. 

Data dodania: 2017-10-04

Wyświetleń: 1064

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wrocław: zabytki i placówki muzealne

Wrocławskie muzea

Już w 1947 roku przystąpiono do organizacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pierwsi zwiedzający mogli oglądać zgromadzone w muzeum eksponaty już rok później. Dzisiaj to jedna z najważniejszych placówek muzealnych w mieście z działami:
-Śląskiej Sztuki Średniowiecznej. W dziale tym można zobaczyć między innymi przeniesioną z kościoła Panny Marii na Piasku Pietę;
-Malarstwa. Dział ten został podzielony na: malarstwo polskie, śląskie i europejskie. W dziale malarstwa polskiego zgromadzono między innymi wczesne prace Jana Matejki;
-Rzeźby. Najwięcej eksponatów to śląska rzeźba okresu baroku;
-Rzemiosł artystycznych. Zbiór obejmuje między innymi ceramikę artystyczną oraz kolekcję pochodzących z XVIII wieku szkieł śląskich;
-Sztuki Współczesnej;
-Sztuki Wydawniczej;
-Dział Oręża i Walk Narodowowyzwoleńczych;
-Historii Kultury Materialnej. 
Kilkadziesiąt tysięcy zabytków architektonicznych zgromadzonych zostało także w Muzeum Archeologicznym. W muzeum czynna jest wystawa stała „Śląsk w pradziejach Polski”. Organizowane są także liczne wystawy czasowe. Inne placówki muzealne Wrocławia to między innymi: Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Sztuki Medalierskiej. 

Ostrów Tumski i jego zabytki

To najstarsza część miasta podzielona licznymi kanałami. Do długich rodzinnych spacerów zachęcają urocze, odrestaurowane zaułki oświetlone zabytkowymi, gazowymi latarniami. Spacerując uliczkami Ostrowa Tumskiego koniecznie trzeba wejść (jeśli tylko nie jest właśnie odprawiane nabożeństwo) do najważniejszej świątyni Wrocławian – katedry pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Święty Jan Chrzciciel to nie tylko patron świątyni, ale także miasta. Jego figura ustawiona jest przy najsłynniejszym z wrocławskich mostów, Moście Tumskim. Druga z rzeźb stojących przed mostem przedstawia postać świętej Jadwigi Śląskiej. Na Ostrowie Tumski znajduje się również kościół świętego Krzyża i świętego Bartłomieja. Jest to budowla dwupoziomowa, halowa zbudowana na planie krzyża w stylu gotyckim. Świątynię ufundował w roku 1288 książę Henryk IV Probus – znany także jako Henryk Prawy lub Pobożny. W kościele dolnym umieszczona została tablica nagrobna biskupa Nankiera. 

Wrocław dla najmłodszych turystów

Największą atrakcją dla najmłodszych jest tropienie figurek wrocławskich krasnali. Tropią je nie tylko dzieci, ale także dorośli. Jedną z największych atrakcji miasta jest ogród zoologiczny z działem Afrykarium. Miejscem, które warto odwiedzić wraz z dziećmi jest multimedialne muzeum Hydropolis. Dzieci (także dorośli) będą zachwycone Kolejkowem. Ta największa w Polsce makieta kolejki została zbudowana na Dworcu Świebodzkim. Młodym turystom z pewnością spodoba się również rejs statkiem wycieczkowym po Odrze – rzece, bez której być może Wrocław nigdy by nie powstał.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena