Aktywność fizyczna osób starszych to sposób na zmniejszenie ryzyka osteoporozy i zawału serca, zwiększenie możliwości motorycznych czy poprawa pracy układu krążenia i układu kostnego. Systematyczne, 30 minutowe ćwiczenia (zwłaszcza wykonywane na świeżym powietrzu) to doskonała metoda poprawy stanu psychofizycznego.

Data dodania: 2017-09-29

Wyświetleń: 984

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ćwiczenia seniorów

Do najbardziej podstawowych metod treningowych seniorów należą ćwiczenia ogólnorozwojowe i aerobowe (nordic walking, pływanie, rowerek, orbitrek). Regularnie wykonywane poprawiają dotlenienie organizmu, zwiększają ruchomość stawów i ogólną sprawność fizyczną. Nie możemy zapominać o benefitach dla naszej psychiki – pomimo wysiłku czujemy się bardziej wypoczęci i zrelaksowani, redukujemy stres i poprawiamy samopoczucie.

Rodzina powinna wspierać

Wielu seniorów podchodzi do aktywności fizycznej i zajęć sportowych z rezerwą, która często wynika z nieuzasadnionego poczucia wstydu, spowodowanego mniejszą sprawnością fizyczną. Tutaj z pomocą przychodzą zajęcia grupowe, siłownie plenerowe czy rodzina – w grupie czujemy się mniej wyeksponowani, a co za tym idzie zachowujemy się bardziej swobodnie i nieskrępowanie. Rodzinna aktywność fizyczna nie musi przybierać formy wspólnych treningów – równie dobrze sprawdzą się tutaj zabawy ruchowe z wnukami czy długie, piesze wycieczki. Ważne jest odpowiednie dawkowanie intensywności.

Aeroby na siłowni plenerowej

Według badań ćwiczenia na świeżym powietrzu dają nam więcej korzyści niż te, które wykonujemy w siłowniach wewnętrznych. Trening na zewnątrz nie musi jednak ograniczać się do biegania czy nordic walkingu. Z pomocą przychodzą tutaj siłownie plenerowe i specjalne strefy street workout. Dzięki coraz większej popularności możemy je znaleźć w wielu parkach, przy osiedlowych terenach zielonych czy przy instytucjach użyteczności publicznej. Dodatkowo, są one całkowicie bezpłatne, co stanowi dodatkowy atut w przypadku seniorów. Umieszczone na nich urządzenia i maszyny opierają się na prostych ruchach, a w ćwiczeniach wykorzystywany jest albo ciężar własnego ciała, albo niewielki opór samego przyrządu. Minimalizuje to ryzyko kontuzji związanych z przeciążeniami i naciągnięciami, które często pojawiają się przy treningu siłowym – zwłaszcza wśród osób początkujących.

Sprawność dla każdego

Ćwiczenia na świeżym powietrzu to przede wszystkim duża dawka samozadowolenia i satysfakcji. Zaspokajając naturalną potrzebę ruchu poprawiamy swój stan psychofizyczny. Dzięki ekspozycji na działanie promieni słonecznych i dostarczeniu dużej dawki powietrza, poprawia się dotlenienie organizmu, czujemy się pobudzeni, polepszamy pracę układu krążenia. Dzięki produkowanym w trakcie treningu endorfinom, ćwiczeniom towarzyszy entuzjazm i witalność, redukujemy napięcie i – pomimo wysiłku – czujemy się bardziej wypoczęci. Aktywność fizyczna wiąże się także z wyczuleniem zmysłów i większą podatnością na bodźce zewnętrzne. Pamiętajmy, że ćwiczenia na świeżym powietrzu nie są jedynie domeną ludzi młodych. Duża dostępność siłowni zewnętrznych sprawia, że również seniorzy bez problemu odnajdą miejsce, w którym komfortowo będą mogły pracować nad swoją sprawnością fizyczną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena