Linie, strzałki, znaki, komunikaty – są wymalowane na podłożu w wielu miejscach, zarówno użytku publicznego, jak i w prywatnych zakładach. Niekiedy korzystanie z nich jest dla nas tak oczywiste, że robimy to niemal mimowolnie, bezwiednie, nie zwracając w gruncie rzeczy uwagi na istotę samego oznakowania. 

Data dodania: 2017-09-01

Wyświetleń: 1084

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W każdym miejscu może pełnić ono różne funkcje oraz sprawdzać się w różnych przypadkach. Jak bardzo różnych? Gdzie można odnaleźć takie oznaczenia i co tak naprawdę za nimi stoi? Czy jest ono tak istotne dla funkcjonowania miejsc takich jak zakłady pracy, czy może jest jedynie dodatkiem, niekoniecznie potrzebnym, bez którego można sobie poradzić?

Hale, zakłady produkcyjne, magazyny

W tych miejscach wykonanie oznakowania jest regulowane prawnie, a także przepisami BHP. Ma to służyć efektywnej organizacji pracy, co nie znaczy jedynie większego zysku dla pracodawcy, ale, przede wszystkim, zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Oznaczać można niemal każdy element, jeśli ma to ułatwić logistykę pracy. Oznakowaniem poziomym wyznacza się ciągi komunikacyjne, drogi ewakuacyjne, hydranty, miejsca na palety, kosze i inne ładunki, słupy, czy regały. Każdy element, nawet taki, co do którego nie ma takiego wymogu, może zostać oznakowany i na pewno warto to zrobić, jeśli powinien on zostać zauważony przez uczestników ruchu lub może stanowić potencjalny problem, czy zagrożenie w komunikacji. Jedno jest pewne, funkcjonowanie wielkich zakładów produkcyjnych, byłoby niemal niemożliwe i bardzo niebezpieczne, gdyby nie umieszczać na ich terenie poziomych znaków, organizujących ruch i przestrzeń.

Drogi, parkingi, tereny przyzakładowe

To druga grupa miejsc, gdzie znajdziemy poziome oznaczenia. Bezpośrednia ich funkcja jest oczywiście inna niż w poprzednim przypadku, pośrednia jednak w pełni się pokrywa – mają zapewnić sprawne funkcjonowanie uczestników ruchu, przejrzystość i zrozumiałość, a także bezpieczeństwo. Co do konkretnych celów oznakowania poziomego w takich miejscach, czy wyobrażają sobie Państwo parkingi bez linii wyznaczających miejsca parkingowe? W jaki sposób można by inaczej oznaczyć np. miejsca postojowe dla gości lub niepełnosprawnych, jeśli nie napisem lub symbolem na nawierzchni? A może próbowali Państwo bez strzałek na jezdni wydostać się z parkingu podziemnego w centrum handlowym? Niewyobrażalne? No właśnie, a to wszystko za sprawą braku oznakowania poziomego, które, jak możecie Państwo teraz sobie uświadomić, niemal otacza nas z każdej strony i ułatwia nam funkcjonowanie w wielu codziennych sytuacjach.

Bez odpowiedniego oznakowania nawet wyjazd na zakupy do centrum handlowego mógłby okazać się trudną przeprawą, a przebywanie w miejscu pracy mogłoby być dużo bardziej niebezpieczne. Tak wiele zależy od zwykłych linii lub znaków namalowanych farbą na podłożu. Zawsze funkcjonowanie w uporządkowanej, nienarażonej na chaos przestrzeni jest łatwiejsze i bardziej przewidywalne. Właśnie oznaczenia dróg, parkingów, ciągów komunikacyjnych itp. organizują tę przestrzeń. W różnych miejscach różnią się one od siebie w znaczący sposób, jednak ich główny cel jest zawsze ten sam – komfort i bezpieczeństwo osób, przebywających w pobliżu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena