Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych, ale i trudniejszych decyzji w życiu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego lokum, czeka Cię przeprawa przez setki kuszących ofert. Warto rozważyć opcję zakupu mieszkania od dewelopera, ale należy pamiętać, że te z rynku wtórnego też bywają interesujące. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom mieszkań nowych oraz używanych.

Data dodania: 2017-10-07

Wyświetleń: 1011

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rynek pierwotny czy wtórny - czyli o trudnej sztuce wyboru mieszkania

Mieszkanie od dewelopera – czy zawsze jest tak pięknie, jak wygląda?

Kupując mieszkanie kierujemy się podobnymi zasadami, jak w przypadku zakupu samochodu. Najlepiej, by pachniało nowością i nie nosiło śladów użytkowania, a do tego było bezawaryjne. Ciężko o takie w komisie, więc lepiej udać się wprost do salonu. Tak samo jest z mieszkaniami. Każdy z nas chciałby mieć swój własny kąt, zaprojektowany i urządzony wedle naszych upodobań. Warto zatem swoje poszukiwania rozpocząć od dewelopera. Wybierając taką opcję będziemy mieć pewność, że wszystkie elementy mieszkania są nowe, w większości na gwarancji i, co najważniejsze, że pozwolą nam żyć bez zmartwień przez co najmniej kolejną dekadę.

Czas płynie, a technologia idzie do przodu. W dziedzinie budownictwa mocno rozwija się gałąź związana z energooszczędnością domów i mieszkań. Nowe bloki prezentują znacznie niższe zużycie prądu i gazu, niezbędne do oświetlenia oraz ogrzania mieszkania. Wiele z nich wyposażonych jest również we własne kotłownie, które odcinają nas od wysokich cen gorącej wody, narzucanych przez miejskie przedsiębiorstwa. Nowoczesne normy budowlane wymuszają lepszą funkcjonalność mieszkań i okolicy. Budynki mają bardziej przemyślany rozkład pomieszczeń i instalacji, a okolica przystosowana jest do rzeczywistości. Nie od dziś wiadomo, że nowoczesna, polska rodzina posiada więcej niż ćwierć samochodu. Dlatego w nowych budynkach umieszcza się rozległe, podziemne hale garażowe.

Nie wszystko jest jednak tak kolorowe. Otóż istnieje jeden, zasadniczy problem. Obecnie bardzo ciężko znaleźć dużą działkę, która będzie zlokalizowana blisko centrum miasta, a która nadawałaby się pod budowę osiedla. W związku z tym nowoczesne osiedla są najczęściej budowane w sporej odległości od centrum, do którego dojazd może zająć ponad 30 minut jazdy samochodem. Stąd nowe budynki posiadają podziemne hale garażowe. 

Dodatkowo, aby zmaksymalizować zyski, inwestor stara się budować jak najgęściej, a to prowadzi do poczucia braku intymności. Nikt przecież nie chce, aby sąsiad z naprzeciwka zaglądał mu do sypialni.

Kolejny minus stanowi fakt, że w nowym budownictwie przejawia się kult odgradzania się od otoczenia. Wszechobecne ogrodzenia, płoty, bramy, mogą u niektórych wywoływać negatywne skojarzenia. Choć wiadomo, że przyświeca temu złota idea bezpieczeństwa.

Czy zatem mieszkanie z drugiej ręki będzie trafniejszym rozwiązaniem?

Wybierając mieszkania z rynku wtórnego możemy przeglądać oferty w niemal każdym stylu. Można śmiało rzec, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Z jednej strony może być to ciche osiedle na obrzeżach, z drugiej - kawalerka w samym centrum. Wszystkie urządzone, każde ma swój klimat. Można wejść i mieszkać. Mimo tego nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco zmodyfikować ich ułożenie albo wyremontować wedle uznania. 

Oczywiście mieszkania z drugiej ręki mają też swoje wady. Tutaj warto ponownie posłużyć się odniesieniem do zakupu samochodu. Nigdy nie wiemy do końca, co kupujemy. Na pierwszy rzut oka wszystko może wyglądać nieskazitelnie, ale po czasie wychodzą wszelkie niedociągnięcia.

Tego typu kwatery są zazwyczaj tańsze, a w dodatku ich cenę można znacznie obniżyć w drodze negocjacji, więc pierwsze wrażenie to duża oszczędność. Musimy jednak pamiętać, że te zaoszczędzone przy zakupie pieniądze mogą być później przeinwestowane w generalny remont mieszkania. Tak, by spełniało one nasze wymagania i choć w minimalnym stopniu wywoływało uczucie nowości i świeżości.

W dłuższej perspektywie dodatkowe koszta będą generowały wyższe opłaty z tytułu ogrzewania mieszkania bądź wody. Najczęściej są one uzależnione od miejskiej ciepłowni, która dyktuje ceny. Stare mury, niekiedy przesiąknięte wilgocią, wymagają nie tylko osuszenia, ale także intensywniejszego ogrzewania, przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.

Ostatnią, choć nie najmniejszą wadę, stanowi podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Formalności związane z kupnem mieszkania na rynku wtórnym zostały opisane tutaj - warto zajrzeć, by nie dać się zaskoczyć.

Jakie mieszkanie kupić, czy istnieje złoty środek?

Niestety nie da się jednoznacznie określić, czy mieszkania z pierwotnego rynku są lepsze od tych z wtórnego i odwrotnie. Każdy musi wskazać swoje priorytety i przekalkulować możliwości. Przeglądając oferty mieszkań z drugiej ręki można trafić na prawdziwe perełki, jednak wymaga to od nas dużej determinacji i czasu. Mieszkania od dewelopera mają swoje zalety, ale jest też kilka minusów, które mogą nas skutecznie zniechęcić od tego typu zakupu. Najważniejsze jest, by nie podejmować pochopnych decyzji i postąpić zgodnie z własnymi preferencjami. Pamiętajmy, że jest to decyzja, jeśli nie na całe życie, to na kilka kolejnych lat - lub na dłużej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena