Rozwód jest procesem, podczas którego należy podjąć wiele istotnych decyzji. Na pewno trzeba rozważyć takie kwestie jak opieka nad dzieckiem oraz podział majątku. Kwestia finansowa często zaskakuje małżonków, w jakim przypadku powinniśmy liczyć się z tym, że nie przypadnie nam dokładnie połowa majątku?

Data dodania: 2017-07-27

Wyświetleń: 1306

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podział 30/70

Każdy z małżonków może w szczególnych sytuacjach wnieść do sądu wniosek o to, aby podział majątku nie nastąpił w myśl zasady "pół na pół", ale by jednak został podzielony w częściach 30% i 70%. Kiedy sędzia może przychylić się do uwzględnienia takiego dokumentu?

Kto na ile zasługuje?

Dzielenie majątku inaczej niż 50/50 wymaga ważnych powodów. Jednym z nich może być udowodnienie, że małżonek nie zasługuje na tak dużą jego część. To znaczy tyle, że strona małżeństwa, która wnioskuje o większą sumę musi udowodnić, że druga osoba nie przyczyniła się istotnie do powstania kapitału rodzinnego. Należy jednak pamiętać, że sąd weźmie pod uwagę również opiekę nad dziećmi oraz pracę, którą włożono w gospodarstwo domowe. Zatem jeżeli kobieta zarabiała niewiele bądź wcale, ponieważ zrezygnowała z pracy na rzecz wychowania dzieci - instytucja sądowa uzna, że było to na poczet wspólnego utrzymywania domu i podzieli majątek na pół. Również w przypadku kiedy jedno z małżonków nie zarabiało nie ze swojej winy a z powodu długotrwałego bezrobocia spowodowanego niemożnością znalezienia pracy sąd skłonny jest podzielić majątek po równo. Dotyczy to również braku zatrudnienia ze względu na chorobę bądź nie przynoszenia do domu pieniędzy, ale kształcenia się w celu podniesienia kwalifikacji.

Rozwód z orzeczeniem o winie a podział majątku

Zdrada bądź agresja jednego z małżonków to oczywiste przesłanki do uzyskania rozwodu z orzeczeniem o winie. Jednak to, która ze stron jest winna rozpadowi pożycia małżeńskiego nie jest bezpośrednim powodem, aby pozbawić ją należnej części majątku. Jeżeli jednak za winę przyjmie się udowodnione trwonienie pieniędzy, alkoholizm bądź inny nałóg naruszający wspólne dobro - w takim przypadku można wnioskować o ustalenie udziałów w takim stopniu, w jakim każda ze stron przyczyniła się do powstania majątku. Sytuacja taka może sprawić nawet, że jeden z małżonków zostanie pozbawiony całkowicie swojej części kapitału. Aby dowiedzieć się więcej warto poszukać dobrego prawnika, który z pewnością wiele wyjaśni i odpowie na wszelkie istotne pytania.

Nie zawsze ustala się równe udziały, jednak trzeba mieć ku temu bardzo ważne powody i co ważniejsze - odpowiednie dowody potwierdzające słuszność żądań. W innym przypadku sąd nie przychyli się do rozdzielenia majątku inaczej niż pół na pół, jest to bowiem najpowszechniej stosowany podział.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena