Wielki biznes rządzi się swoimi prawami. Po przekroczeniu pewnego poziomu część spraw staje się mało istotna, w grę wchodzą zupełnie inne działania. Jednym z nich, które spotyka się często w przypadku wielkich firm, są fuzje.

Data dodania: 2017-07-16

Wyświetleń: 876

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Fuzje - czym są i jak je przeprowadzać

Fuzje to w dużym skrócie dobrowolne połączenie majątków kilku spółek w jedną. Ma to na celu polepszenie sytuacji każdej ze spółek, która bierze udział w fuzji. Zazwyczaj do fuzji dochodzi, wtedy kiedy konkurenci, kontrahenci lub inne podmioty, zauważą, że mogą zyskać więcej, prowadząc przedsięwzięcie wspólnie.

Fuzje łączą się jednak z bardzo skomplikowanymi działaniami prawnymi. Dlatego większość przedsiębiorców, którzy decydują się na tego typu połączenie swoich firm, musi liczyć na doradztwo prawne, które pomoże wszystko zalegalizować. Dzięki temu fuzje przeprowadzane są szybciej oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W przypadku fuzji i usługi, jaką jest doradztwo prawne, kancelarie dokonują zazwyczaj następujące czynności. Identyfikują ryzyko prawne związane z daną transakcją, jaką fuzje mogą wywołać, przygotowują niezbędną dokumentację, pomagają podczas negocjacji oraz w kwestiach związanych z finansowaniem. Bardzo ważną czynnością prawną jest też reprezentowanie spółki przed różnymi instytucjami, które wydają odpowiednie decyzje związane z fuzjami.

Wiele kancelarii prawnych specjalizuje się lub ma specjalne działy, które zajmują się tylko sprawami związanymi z fuzjami i przejęciami. Dzięki czemu mogą one świadczyć usługi na najwyższym poziomie i prowadzić sprawy możliwie jak najszybciej. Jak wiemy bowiem, sprawy sądowe w Polsce potrafią ciągnąć się latami, dlatego czas jest niezwykle ważny.
Wracając jeszcze do samych fuzji, możemy podzielić je m.in. na:

  • fuzje poziome – wtedy kiedy łączą się ze sobą dwie podobne firmy z danej branży.
  • fuzje pionowe – kiedy łączą się ze sobą przedsiębiorstwa, które zajmują się etapami produkcji danego produktu.
  • fuzje konglomeratywne – o tego typu fuzjach mówimy, wtedy kiedy łączą się ze sobą firmy działające w różnych branżach.


Oczywiście doradztwo prawne związane z czynnościami, jakimi są fuzje, to temat bardzo złożony. W tym, krótkim artykule chcieliśmy jedynie nieco nakreślić temat. Jeżeli szukają Państwo fachowej wiedzy na temat fuzji, należy skierować się do odpowiedniej kancelarii prawnej, która zajmuje się tego typu sprawami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena