Bali wyróżnia się na tle innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Niemal na każdym kroku natknąć można się na ślady wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z kolorowymi kwiatami i wonnymi kadzidełkami, małe kapliczki i strzeliste świątynie. 

Data dodania: 2017-07-12

Wyświetleń: 1063

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bali – rajska wyspa z niezwykłą kulturą

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki czy domowe mury. Największą świątynią na Bali jest położona u stóp wulkanu Pura Besakih, jednak zobaczyć warto również Pura Tanah Lot, zbudowaną na wciętej w morze skale. Częścią balijskiej kultury są również liczne święta – w ciągu roku obchodzi się ich około dwustu, w czasie spacerów i wycieczek krajoznawczych trafić więc można na kolorowe procesje i huczne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Jednego dnia można więc odpoczywać na piaszczystej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, a drugiego wybrać się na wycieczkę na szczyt jednego z wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung i Gunung Batur, które nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas wędrówki podziwiać można malownicze widoki. Wyspa zachwyca też rozległymi plantacjami ryżu, kawy, goździków i trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami wkomponowanymi w górzysty krajobraz.

Kiedy jechać na Bali?

Ponieważ Bali leży w strefie klimatu równikowego, charakterystyczne są dla niej pory suche i deszczowe. Pora sucha trwa od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego przypada na sierpień i wrzesień – średnia temperatura waha się wtedy w okolicach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają silne wiatry. W czasie pory deszczowej (od listopada do marca) wciąż jest upalnie, w ciągu dnia zdarzają się jednak przelotne, ale intensywne, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako miejsce zimowego urlopu, uciekając od polskich styczniowych mrozów.

Planując wyjazd

Chociaż przed wyjazdem na Bali nie musimy poddawać się obowiązkowym szczepieniom, warto zabezpieczyć się przed durem brzusznym oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B. Należy wykupić również dodatkowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna wizyta lekarska na Bali może okazać się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki chroniące przed komarami, krem z wysokim filtrem oraz mini-apteczkę: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie pokarmowe i malarię oraz środek dezynfekujący i kilka opatrunków.

Informacje praktyczne

Walutą obowiązującą na Bali jest rupia, którą wymieniać można w hotelowych recepcjach lub kantorach. Miejscowy czas różni się od czasu środkowoeuropejskiego o sześć godzin w sezonie letnim (a siedem w zimowym). Napięcie w sieci wynosi 220V. Jeśli na wyspie chcemy poruszać się wynajętym samochodem, posiadać musimy międzynarodowe prawo jazdy. Nocleg znaleźć można zarówno w luksusowych hotelach, jak i prywatnych guesthousach. Najkorzystniejsze oferty zebrane zostały na http://dreamtours.pl/wakacje/indonezja/bali.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena