Dodatkowe kilogramy po ciąży to naturalna i powszechna rzecz. Równie oczywiste jest pragnienie jak najszybszego powrotu do figury sprzed ciąży. 

Data dodania: 2017-07-11

Wyświetleń: 850

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mama w formie: 5 sposobów na aktywne spędzanie czasu z niemowlakiem

Często jednak okazuje się, że niemożliwe jest wyjście na długi trening czy zajęcia fitness – dziecko stale potrzebuje opieki matki. Istnieje jednak złoty środek, który pozwoli wrócić do formy bez zaniedbywania obowiązków rodzicielskich. Rozwiązaniem są ćwiczenia po ciąży wraz z niemowlakiem. Jakie? Przedstawiamy 5 propozycji na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem, które nie ukończyło 1 roku życia.

1. Codzienne spacery

Bliskie i dalekie wyprawy z wózkiem to przyjemna, a zarazem nie forsująca forma ruchu. Jest dla świeżo upieczonej matki świetnym wprowadzeniem w aktywność fizyczną po porodzie i pomaga w odzyskaniu dawnej kondycji. Doskonale wpływa na rozruszanie kości i stawów. Należy jednak pamiętać, by tuż po porodzie nazbyt się nie forsować – początkowo wskazane są krótkie dystanse w umiarkowanym tempie. Intensywne, długie spacerowanie można zacząć około 6 tygodni po narodzinach dziecka. Wówczas korzyści ze spacerów stają się naprawdę odczuwalne: poprawia się kondycja, przyspiesza metabolizm, a po ciążowe, nadprogramowe kilogramy powoli znikają.

2. Domowy aerobik

Aerobik to znakomita forma ruchu, jednak mając w domu niemowlę czasem trudno wyrwać się choćby na godzinę na siłownie czy do klubu. Dobrym pomysłem jest więc rozpoczęcie fitnessu w warunkach domowych. Najlepiej rozpocząć powoli, poprzez wprowadzenie ćwiczeń oddechowych, do których stopniowo będą dodawane coraz bardziej zaawansowane formy. Ważne jest, by obserwować swoje ciało i dobierać ćwiczenia adekwatnie do potrzeb. Przydatne mogą okazać się poradniki lub gotowe, opracowane przez specjalistów zestawy ćwiczeń. Domowy aerobik można z powodzeniem wykonywać razem z dzieckiem. Świetnie stymuluje on rozwój psychoruchowy malca. Takie ćwiczenia we dwoje warto skonsultować z dobrym fizjoterapeutą, który zadba o to, by dziecku nie stała się żadna krzywda.

3. Bieg z wózkiem

Czyli wyższy szczebel spacerowania. Bieganie z wózkiem to sposób na zmienienie zwyczajnego spaceru w regularny trening. To swojego rodzaju kompromis pomiędzy tymi dwiema aktywnościami. Niezwykle motywujące są korzyści płynące z tego sportu: rodzic jest zmobilizowany do wyjścia na trening, nie musi wybierać pomiędzy spędzeniem czasu z dzieckiem a bieganiem, a dziecko może poznać okolicę i wdrożyć się w aktywny tryb życia już od najmłodszych lat. To fakt - bieg z dzieckiem w wózku to duży wysiłek fizyczny, jednak przynosi nieocenione profity. Aby rozpocząć tę niecodzienną przygodę, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni wózek do biegania. Jest to znaczna inwestycja, ale taka „maszyna” rośnie razem z dzieckiem, a dzięki temu, że jest wytrzymała, może posłużyć kilku pokoleniom małych „biegaczy”. Każdy, kto znajdzie czas na spacer, znajdzie go również na bieg z wózkiem.

4. Rowerowa przygoda

To już propozycja dla rodziców nieco starszych dzieci. Przyjęto, że dziecko w foteliku można wozić od plus-minus 18 miesiąca życia, natomiast przyczepka rowerowa sprawdzi się w przypadku dzieci powyżej 1 roku życia. Z reguły jednak rodzice odczekują nieco dłużej, zanim zabiorą swoje pociechy na pierwszą przejażdżkę. O zaletach jazdy na rowerze można by pisać długo – ma zbawienny wpływ na stawy kolanowe, pobudza do pracy różne grupy mięśni i – przede wszystkim – jest to jedna z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej. Ze strony jadącego z rodzicem dziecka – niesamowita przygoda i frajda, możliwość poznawania świata. Jazda na rowerze

5. Basen na różne sposoby

W przypadku bezproblemowego porodu i połogu, na basen można wybrać się już 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Konieczna jest całkowita regeneracja ciała. Basen warto odwiedzić samej lub w duecie z dzieckiem. Aktywności jest mnóstwo: od pływania, przez ćwiczenia w wodzie po aquaaerobic. Każdy styl: żabka, kraul, motylkowy czy grzbietowy angażuje różne partie mięśni, zmniejsza bóle stawów i wzmacnia kondycję. Alternatywą jest gimnastyka w wodzie, która świetnie rozciąga i wzmacnia mięśnie nie obciążając przy tym stawów: na początek wystarczą krążenia ramionami czy wymachy nóg.

Można skorzystać także ze specjalistycznych zajęć przeznaczonych dla dzieci od 3 miesiąca życia, podczas których pod czujnym okiem instruktora i rodzica dziecko ma kontakt z wodą, dużą ilością zabawek oraz grupą swoich rówieśników – to wszystko korzystnie oddziałuje na rozwój nie tylko układu ruchowego, ale także nerwowego dziecka, któremu dostarczana jest ogromna ilość różnorodnych bodźców.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena