Zapis ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi wprowadza pewną odpowiedzialność karną dla rady nadzorczej spółki akcyjnej (SA) w zakresie tajemnicy zawodowej oraz ujawniania lub wręcz i używania danych poufnych. To bardzo ciekawy temat, dlatego jest pewne, że warto poświęcić mu kilka lub nawet więcej słów.

Data dodania: 2017-07-03

Wyświetleń: 1098

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Art. 178 i 179 u.o.i.f. penalizują ujawnianie oraz wykorzystywanie w obrocie instrumentami finansowymi informacji stanowiących tajemnicę zawodową, a także ujawnianie informacji poufnej wbrew ustawowemu zakazowi. Nielegalne ujawnienie tajemnicy zawodowej skutkuje możliwością pociągnięcia członka rady nadzorczej do odpowiedzialności karnej w postaci kary grzywny określonej kwotowo do 1 000 000 złotych, kary pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tych kar łącznie. Z kolei ujawniając informację poufną w rozumieniu ustawy, członek rady nadzorczej naraża się na odpowiedzialność w postaci kary grzywny do 2 000 000 złotych, kary pozbawienia wolności do lat 3, jak również obu tych kar wymierzonych łącznie.

 

Szczególny reżim odpowiedzialności karnej zastrzeżony jest wobec członków rady nadzorczej spółek publicznych. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego system obrotu oraz o spółkach publicznych wprowadza w art. 68 obowiązek współdziałania członków rady nadzorczej spółki będącej emitentem papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym z Komisją Nadzoru Finansowego w zakresie przedstawiania Komisji szeregu informacji na temat działania spółki. Dzięki rzetelnie przygotowanym i przedstawionym na czas informacjom, Komisja Nadzoru Finansowego może wywiązywać się z ustawowo przyznanych jej zadań w zakresie nadzoru nad sposobem wykonywania przez spółkę obowiązków informacyjnych, ujawniania i przeciwdziałania manipulacjom oraz wykorzystywaniu informacji poufnej, jak również nadzoru nad przebiegiem oferty publicznej lub dopuszczeniem i wprowadzeniem papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym. Opisany obowiązek członków rady nadzorczej spółki-emitenta obwarowany jest sankcją karną, ustanowioną w art. 102 u.o.p. W przypadku niewywiązywania się z konieczności przedstawiania Komisji Nadzoru Finansowego pisemnych i ustnych informacji, członek rady nadzorczej podlega karze aresztu albo karze ograniczenia wolności lub karze grzywny. Orzekanie w tych sprawach następuje po myśli przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena