W czasach dbania o środowisko wszystko tworzy się w wariancie ekologicznym. Wątek ten nie ominął nawet samej menstruacji.  Świadczą o tym kubeczki menstruacyjne figurujące jako produkty ekologiczne.

Data dodania: 2017-06-26

Wyświetleń: 606

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Menstruacja – da się przeżyć

Zachodzący cyklicznie i systematycznie cykl menstruacyjny kobiety trwa przeważnie 28 lub 29 dni. To zmiany zachodzące w organizmie kobiety za sprawą gruczołów i wydzielanych przez nie hormonów, które pomagają kobiecie w zostaniu matką. Cykl menstruacyjny składa się z fazy menstruacyjnej, fazy folikularnej, fazy owulacyjnej i fazy lutealnej. Menstruacja polega na złuszczaniu naskórka macicy objawiającym się wydzielaniem płynu z krwią i tkankami błony śluzwej. Faza folikularna przygotowuje na wypuszczenie jajeczka do jajowodu. Owulacja polega na wypuszczeniu jajeczka do jajowodu. Faza lutealna polega na wydzielaniu przez gruczoły hormonów pomagających w zagnieżdżeniu się ewentualnego zarodka w macicy.

Cykl menstruacyjny kobiety

Faza menstruacyjna

Dzień 1, 2, 3, 4

Okres niepłodny

Faza folikularna

Dzień 5, 6, 7, 8, 9,

10, 11, 12, 13

Okres niepłodny,

okres płodny

kilka dni przed owulacją

Faza owulacyjna

Dzień 14

Okres płodny

Faza lutealna

Dzień 15, 16, 17, 18, 19,

20, 21, 22, 23, 24, 25, 26,

27, 28, 29

Okres płodny

kilka dni po owulacji,

okres niepłodny

Podpaski, tampony, czy kubeczki menstruacyjne

Podczas menstruacji z pochwy kobiety wydziela się płyn zawierający krew i tkanki błony śluzowej. Dzieje się tak w związku ze złuszczaniem macicy. W czasie tak zwanego krwawienia miesiączkowego kobieta w specjalny sposób powinna dbać o higienę, zwłaszcza o higienę intymną. Podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne stanowią produkty pochłaniające wydzielinę z krwawienia miesiączkowego. Podpaski przyczepia się do bielizny, a tampony i kubeczki menstruacyjne wkłada się do pochwy, po czym zabrudzone się wyjmuje. W zależności od wygody, sytuacji oraz przede wszystkim upodobań, każda kobieta może wybrać jeden z trzech produktów pomagających jej przejść menstruację. Za produkt najbardziej ekologiczny uchodzi kubeczek menstruacyjny.

Ekologiczność kubeczków menstruacyjnych

Ekologiczność kubeczków menstruacyjnych polega na tym, że w przeciwieństwie do podpasek i tamponów używanych jednokrotnie, kubeczków menstruacyjnych używa się wielokrotnie. Nie chodzi jedynie o tygodnie, czy miesiące, ale nawet o lata. Oczywiście o środowisko można dbać na wielu polach życia i nie wszystko zależy od kubeczków menstruacyjnych, ale warto przynajmniej je wypróbować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena