Współczesne społeczeństwo staje się coraz bardziej nastawione na konsumpcjonizm. Posiadanie rzeczy zaczyna stanowić podstawową wartość w życiu coraz większej ilości osób. Dzieci wychowywane w tego typu atmosferze mogą bardzo szybko nabrać niekorzystnych nawyków. Co zrobić, by dziecko nie stało przesadnym się materialistą?  

Data dodania: 2017-05-30

Wyświetleń: 767

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jeśli chcemy, by nasze dziecko nie wyrosło na prawdziwego konsumpcjonistę, dla którego kolejne zakupy okazują się wartością większą niż relacje z bliskimi osobami lub możliwość samorozwoju, to koniecznie już od najmłodszych lat powinniśmy zadbać o jego prawidłowe wychowanie. Pamiętajmy, że zawsze największy wpływ na najmłodszych ma dobry przykład. Zwłaszcza małe dzieci bacznie obserwują swoich rodziców i bezkrytycznie powielają wzorce. Jeśli więc nie chcemy, by w przyszłości nasze dziecko poświęcało cały swój wolny czas i energię na zdobywanie kolejnych przedmiotów, to również my sami nie powinniśmy tego robić.

Pokażmy naszemu maluchowi, że dostępna jest niezliczona ilość aktywności, które okazują się znacznie bardziej atrakcyjne i wartościowe niż zakupy. Postarajmy się spędzać wspólnie jak najwięcej wolnego czasu. Zadbajmy o to, by wykonywane razem czynności łączyły zabawę z walorami edukacyjnymi. Możemy razem wybrać się na spacer do lasu lub wycieczkę do zoo. Możemy zdecydować się na to, by w chłodne wieczory wspólnie oglądać książki z kolorowymi, niezwykle inspirującymi ilustracjami lub układać puzzle drewniane. Być może wydaje się nam, że są to błahe aktywności. Jednak to właśnie one są w stanie niezwykle pozytywnie wpłynąć na rozwój małego dziecka oraz pomóc w pozytywnym kształtowaniu jego charakteru.

Wybierając wspominane już puzzle pamiętajmy, że są to edukacyjne zabawki. Mogą być one wykorzystywane nawet przez roczne dzieci. Bez obaw, nawet takie maluchy poradzą sobie z prawidłowym ułożeniem prostych wzorów. Osiągnięty sukces wpłynie pozytywnie no poczucie własnej wartości dziecka. Pamiętajmy jedynie o tym, by zadbać o pełne bezpieczeństwo podczas zabawy. Dziecko poniżej trzeciego roku życia nie powinno mieć dostępu to tradycyjnych puzzli wykonanych z grubszego papieru. Poszczególne elementy są bowiem na tyle małe, że mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, które w tak młodym wieku może mieć jeszcze nawyk wkładania przedmiotów do buzi. Najbardziej zalecane okazują się duże puzzle drewniane. Są to przedmioty trwałe, estetyczne, przyjazne dla środowiska, no i przede wszystkim w pełni bezpieczne dla naszych pociech.  

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena