Uporządkowany, sformalizowany charakter, wszechobecna symetria i geometryczne układy – tak w skrócie można opisać ogród w stylu francuskim. Oczywiście nie może w nim także zabraknąć elementów małej architektury jak fontanny ogrodowe i rzeźby. Co jeszcze wyróżnia francuski ogród? Jak go zaprojektować?

Data dodania: 2017-04-04

Wyświetleń: 1205

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zaprojektować ogród w stylu francuskim?

Ogród w stylu francuskim – co go wyróżnia?

Początki ogrodów w stylu francuskim czyli tzw. jardin à la française sięgają wieku XVII. Tego typu aranżacje narodziły się we Francji i zyskały ogromną popularność w całej Europie. Ogrody francuskie to nic innego jak ogrody barokowe, których styl zakłada pełną kontrolę człowieka nad naturą. Przy projektowaniu tego typu ogrodów ważne jest aby wszystko było dokładnie zaplanowane: położenie ścieżek, parterów ogrodowych, alejek, sztucznych jezior i rabatek. Jednym słowem w ogrodzie w stylu francuskim nie ma miejsca na przypadek, a natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka.

Jak zaprojektować ogród w stylu francuskim?

Ogród w stylu francuskim ma niezwykle sformalizowany charakter, wyróżnia go regularność i symetria. Zaaranżowanie przestrzeni zielonej zgodnie z tymi regułami bywa problematyczne, dlatego często nie obejdzie się bez pomocy architekta. Jeśli chcemy samodzielnie zaprojektować ogród w stylu francuskim warto zacząć od wyznaczenia głównej alei, która będzie stanowiła oś ogrodu i przebiegała przez jego środek. Dysponując odpowiednio dużą przestrzenią możemy pokusić się o zaplanowanie alejek bocznych, a nawet labiryntów. Wzdłuż alei głównej warto zasadzić drzewa w równych odstępach tak, żeby utworzyły szpaler. Można też zdecydować się na żywopłot, który podobnie jak drzewa powinien być równo i symetrycznie przystrzyżony. Charakteru przestrzeni ogrodowej nadadzą kontrasty, które osiągniemy dzięki sadząc w swoim bezpośrednim sąsiedztwie rośliny o wyrazistych kolorach. Charakterystyczne dla ogrodu francuskiego są kwietniki dywanowe z roślin takich jak berberysy, irezyny, begonie, lawenda, aksamitki i róże rabatowe.

Fontanny ogrodowe, rzeźby i inne dodatki

W ogrodzie w stylu francuskim nie może zabraknąć elementów małej architektury takich jak fontanny ogrodowe, rzeźby i ławeczki. Rzeźby ogrodowe często nawiązują swoją tematyką do czasów antycznych. Zazwyczaj są to wolnostojące posągi na cokołach lub całe grupy rzeźbiarskie, które umieszcza się przy alejach. Charakterystycznymi budowlami są różnego rodzaju altany, belwedery i pomarańczarnie. Niezwykle popularne są fontanny ogrodowe stylizowane na barok i rokoko, najczęściej wykonane z białego marmuru. W ogrodzie francuskim znajdziemy także kamienne donice, różnego rodzaju mostki i schodki. Ciekawostką jest, że ogrody w stylu francuskim bardziej nadawały się do podziwiania niż do spędzania w nich czasu, ponieważ brakowało w nich cienia. Najczęściej spacerowano po nich wczesnym rankiem lub wieczorem. Aby zlikwidować ten mankament wprowadzono berceaux, czyli drewniane lub metalowe stelaże z pnącą roślinnością tworząc w ten sposób tunele, które dawały cień.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena