Negocjacje to zarówno zawód, jak i umiejętność przydatna w życiu każdego - artykuł podpowie Ci jak przygotować się do negocjacji biznesowych (i nie tylko).

Data dodania: 2017-03-28

Wyświetleń: 998

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Negocjacje biznesowe – jak się przygotować?

Negocjacje powszechnie uważane są za czynność, która ma na celu przekonanie drugiej osoby do swoich racji. Tak naprawdę istotą negocjacji jest wypracowanie układu jak najbardziej korzystnego dla obu stron. Negocjatorzy mają za zadanie osiągnąć nie dwa różne cele – a jeden. Negocjacje z kolei są po to, by po osiągnięciu celu warunki były korzystne dla obu oponentów.

Podczas całego procesu negocjacji nie należy zapominać jednak, że chcemy wypracować warunki jak najbardziej korzystne, dla strony którą reprezentujemy. Nie wolno tracić tego celu z oczu. Przygotowując się do negocjacji, warto określić jaki rezultat będzie dla nas najgorszy, a jaki najlepszy. Daje nam to pole i wyraźne wyobrażenie na co możemy sobie pozwolić, a na co nie. Określając pułap minimalny, będziemy wiedzieć gdzie jest najniższa granica, na której przekroczenie nie możemy sobie pozwolić.

Warto także przygotować sobie plan awaryjny. Jeżeli widać że negocjacje nie zmierzają w dobrym kierunku, dobrze jest mieć możliwość ich przerwania. Przygotowując się do negocjacji, warto zastanowić się „o co bym walczył będąc po drugiej stronie?”, „jakich argumentów bym użył?”. Po wnikliwej analizie tego rodzaju można zastanowić się z kolei jak odeprzeć argumenty drugiej strony. Nie wolno zapominać o tym, że drugi negocjator zapewne również zna techniki negocjacyjne, dlatego bez podstaw w tej dziedzinie, praktycznie nie mamy szans na ugranie korzystnego dla nas układu. Szkolenia z negocjacji nauczą Cię technik negocjacyjnych, dzięki którym z pewnością poradzisz sobie na tym polu. Warto rozejrzeć się za dobrym szkoleniem z negocjacji w Twojej okolicy – najlepiej takim, który stawia na praktykę.

Przygotowanie do negocjacji polega również na przygotowanie strategii ustępstw. Warto zastanowić się, które punkty będące przedmiotem danych negocjacji są dla nas mniej istotne, a ważne dla oponenta. Wtedy można zaproponować takie ustępstwo, które nas niewiele kosztuje, a w zamian wynegocjować rzecz, która jest ważna dla nas.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena