Słowo „inteligencja” wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza - rozum. 

Data dodania: 2017-03-28

Wyświetleń: 177

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Często jest on mylony z pojęciem mózgu, należącego do narządów fizycznych i odpowiadającym za wszystkie funkcje organizmu. Ciało człowieka można porównać do Układu Planetarnego, wokół którego krążą wszystkie planety do niego należące. W tym wypadku centrum, według którego zachodzą wszystkie ludzkie działania to właśnie mózg. Rozum, z kolei odpowiada za abstrakcyjne myślenie, czy analizę danych okoliczności lub sytuacji. Z czym jednak kojarzy się bardziej inteligencja? Z pewnością z rozumem, choć nie wyklucza się jej powiązania z mózgiem.

            Jeśli chodzi o mózg, możemy podzielić go na półkulę prawą i lewą. Ta pierwsza odpowiada za: intuicję, myślenie abstrakcyjne, postrzeganie przestrzenne, wyobraźnię i kreatywność, zdolności artystyczne (plastyczne i muzyczne), mimika, uczucia, czy umiejętności humanistyczne. Druga zaś związana jest z logicznym lub analitycznym myśleniem, zdolności mówcze i językowe, dotyk, rozumienie, racjonalne myślenie czy naukami ścisłymi. Każdy człowiek wykorzystuje możliwości obu półkul, z tym że zawsze jest przewaga jednej nad drugą w zależności od indywidualnych cech  ludzkich.

            Podobna sytuacja dotyczy podziału inteligencji, zwanych wielorakimi, opracowanych prze Howarda Gardnera. Według niego, istnieje osiem rodzajów inteligencji ludzkiej, które przypisane są każdemu tylko w innym nasileniu. Do inteligencji wielorakich zaliczamy: logiczno-matematyczną, językową, przyrodniczą, muzyczną, przestrzenną, cielesno-kinestetyczną , interpersonalną i intrapersonalną.

            Inteligencja logiczno-matematyczna, jak sama nazwa wskazuje, związana jest ze zdolnościami rozumienia przedmiotów ścisłych. Zaliczamy do niej naukowców, badaczy, fizyków, czy matematyków.

            Inteligencja językowa: to zdolność do szybkiej nauki języków, wrażliwość na znaczenie słów, czy umiejętność wyrażania się w sposób wyrafinowany i trafny. To na przykład pisarz czy filolog.

            Przerywając wymianę poszczególnych inteligencji i ich znaczenie, warto zauważyć, że dwie wyżej wymienione należą do pierwszorzędnych i najbardziej znaczących w rozwoju człowieka. Na nich opiera się sens funkcjonowania pozostałych inteligencji. Nie bez powodu  mówi się, że matematyka to królowa nauk, co możemy doświadczyć (choć często nieświadomie) w życiu codziennym.

            Inteligencja przyrodnicza pomaga zauważyć różnicę pomiędzy gatunkami np. zwierząt i uwrażliwia człowieka na piękno natury. To może być biolog lub ornitolog.

            Inteligencja muzyczna to umiejętność tworzenia muzyki, wrażliwość na wysokość i barwę dźwięku. Zaliczamy do niej pianistów, czy kompozytorów.

            Inteligencja przestrzenna to zdolność do właściwego zauważania wzrokowo-przestrzennego. Należą do niej piloci lub rzeźbiarze.

            Inteligencja cielesno-kinetyczna związana jest ze zdolnościami manualnymi oraz z umiejętnością panowania nad własnymi ruchami ciała. Tą zdolność posiadają, np. sportowcy lub tancerzy.

            Inteligencja interpersonalna to zdolność trafnego postrzegania zachowania, humoru, czy intencji drugiej osoby. Dotyczy ona terapeutów czy psychologów.

            Inteligencja intrapersonalna to dar do rozpoznawania własnych uczuć, znajomość swoich mocnych i słabych stron. Ktoś kto potrafi wykorzystywać swoje zdolności w praktyce.

            Rozum i mózg człowieka choć znajdują się na piedestale ludzkiego życia są największą tajemnicą naszego bytu. Umownie przyjmuje się, że wykorzystujemy zaledwie kilka procent mózgu, bo więcej jeszcze niestety nie potrafimy. O wielu rzeczach z nim związanych nie mamy nawet pojęcia. Tej niewiedzy nie da się rozwikłać poprzez jedno pokolenie, ale warto zastanowić się nad własnymi zdolnościami i umiejętnie wcielać je w życie. A nóż ktoś zorientowany i bystry dzięki naszym staraniom dowie się o nas jako ludzkości czegoś nowego. W końcu medycyna i inne dziedziny nauki idą z niesamowitym postępem, przetrzyjmy jej szlaki, starając się lepiej poznać samych siebie.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena