BIM – czyli technologia modelowania informacji o budynkach oraz budowlach, coraz częściej zyskuje na uznaniu wszystkich osób, które współpracują na różnych etapach finalnej realizacji. Dzięki technologii tej można uzyskać rzeczywisty obraz danego budynku. 

Data dodania: 2017-03-16

Wyświetleń: 739

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Modelowanie informacji o budynku - BIM

Doskonałe odzwierciedlenie. Projekt oferuje dużo miejsca na informacje, bardzo szczegółowe, niezbędne w trakcie prac nad daną inwestycją. Działaniom tym służy dedykowane oprogramowanie komputerowe, dzięki któremu z wykorzystaniem najważniejszych elementów, tworzy się projekt. Poszczególnym elementom, jakie muszą zagościć w każdym budynku, nadawane są określone parametry. W trakcie tworzenia w programie można z powodzeniem je zmieniać. Nie trzeba jednak „ręcznie” dopasowywać i na nowo liczyć pozostałych parametrów, gdy zmienia się jeden element. W programie czynności te dzieją się automatycznie. Na ekranie od razu widoczny jest efekt po zastosowanych zmianach. Znacznie łatwiej ocenić, która propozycja lepiej się sprawdzi, a przede wszystkim odpowiadać będzie klientowi.

Gdy w grę wchodzą budynki na przykład mieszkalne czy też użyteczności publicznej, taki trójwymiarowy projekt można pokazać odbiorcom czy też klientom. Forma dokładnie odzwierciedlająca rzeczywisty wygląd budynku jest estetyczną, lepiej odbieraną i rozumianą. Koncepcja dla odbiorców staje się wyraźna i tam, gdzie trzeba, jest w stanie zainteresować ich o wiele bardziej. W oprogramowaniu i technologii nie brakuje miejsca miejsca na określenie rzeczywistych parametrów, jak i niezbędnej ilości poszczególnych materiałów. Wykonywanie przedmiarów nie odbywa się w sposób manualny, zabierając sporą ilość czasu. To technologia pozwala oszczędzić między innymi czas, a także daje szansę na redukcję liczby specjalistów, którzy muszą uczestniczyć w kompleksowej realizacji. Tradycyjnie do wykonania harmonogramów i poszczególnych kosztorysów, potrzeba co najmniej kilku osób.

W zależności od złożoności projektu. Z tą technologią, z tworzeniem harmonogramów i kosztorysów jest w stanie poradzić sobie jeden człowiek. Mamy zatem miejsce na kolejne oszczędności. Każda inwestycja może okazać się mniej kosztowną, nawet o 8%, co w efekcie finalnym daje obniżenie kosztów na wysokim poziomie, ale bez utraty efektywności pracy czy też jakości. Wręcz przeciwnie. Wszystko dzieje się szybciej, sprawniej, dokładniej. Dużo łatwiej odnaleźć błędy, wprowadzić poprawki i zadowolić najbardziej wymagających odbiorców. I to zanim zaczną się jakiekolwiek fizyczne prace, już na wyznaczonym terenie. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena