Kora sosnowa doskonale sprawdza się do ściółkowania i pełni nie tylko praktyczną rolę (np. uniemożliwia wzrost i rozprzestrzenianie się chwastów), ale również dekoracyjną.

Data dodania: 2017-03-13

Wyświetleń: 939

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kora sosnowa w ogrodzie - poradnik

Kora sosnowa ogrodowa to jeden z najczęściej stosowanych materiałów do ściółkowania ziemi pod roślinami i między rabatami. Jest to nic innego jak materiał uboczny, powstający podczas obróbki drewna, dzięki czemu kora sosnowa dostępna jest w niskich cenach. Można ją kupić w każdym dobrze zaopatrzonym centrum ogrodniczym, pakowana jest w wygodne worki i dostępna jest w wielu kolorach i o różnej gradacji.

Kora sosnowa do ściółkowania

Ściółkowanie to zabieg polegający na okrywaniu danej powierzchni gruntu wybranym materiałem, który znacznie podnosi walory estetyczne ogrodu i wpływa pozytywnie na rozwój zasadzonych roślin.

Utrapieniem każdego ogrodnika, niezależnie od tego czy jest profesjonalistą czy amatorem, są trudne do wyplenienia chwasty, które potrafią rozprzestrzeniać się w zawrotnym tempie. Co zrobić, aby nasze rabaty były wolne od nieproszonych gości? Wystarczy, że pomiędzy wysadzonymi krzewami wysypiesz odpowiednią ilość dobrej kory sosnowej do ściółkowania.

Kora sosnowa do ściółkowania:

  • ogranicza ekspansję chwastów,
  • ogranicza parowanie wody z podłoża,
  • chroni korzenie roślin przed niskimi temperaturami i przemarznięciem,
  • zabezpiecza podłoże przed wypłukiwaniem cennych składników odżywczych,
  • pomaga utrzymać stałą temperaturę podłoża,
  • poprawia strukturę gleby,
  • podnosi walory estetyczne ogrodu.

Co ważne, kora sosnowa to całkowicie naturalny, ekologiczny i przyjazny dla środowiska produkt. Jest przepuszczalna i ogranicza występowanie niektórych grzybów, które mogą wywoływać choroby roślin.

Kora sosnowa ogrodowa zastosowanie

Korę sosnową stosuje się przede wszystkim do ściółkowania, mającego na celu ograniczenie ilości chwastów, a w konsekwencji zredukowanie prac pielęgnacyjnych do minimum. Bardzo często używa się jej jednak przede wszystkim do tworzenia niebanalnych aranżacji ogrodu i kompozycji. Stanowi świetne tło zielonych roślin i doskonale komponuje się z wielobarwnymi, bujnymi kwiatami.

Korę sosnową można wysypywać zarówno pod krzewami iglastymi (pomaga utrzymać niezbędny dla iglaków kwaśny odczyn podłoża), ale również wokół drzew i krzewów liściastych i między rabatami kwiatowymi. Może stanowić główną dekorację ogrodu lub służyć do oddzielania jego różnych stref.

Jeśli chcesz w naturalny sposób podkreślić urodę delikatnych roślin i niewielkich kwiatów zdecyduj się na ściółkowanie korą sosnową mieloną. Dzięki swojej drobnej frakcji w doskonały sposób uzupełnia niewielkie rabaty i te fragmenty ogrodu, w których posadzone są najmniejsze rośliny i formy karłowate. Drobno mielonej kory sosnowej nie zaleca się stosować na dużych powierzchniach i wokół większych roślin, gdyż jest łatwo podwiewana przez wiatr.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena