Nasze ciało jest nią pokryte od stóp aż po samą głowę. Stanowi ona niezwykle ważny element nas samych. Skóra, bo o niej mowa, codziennie jest narażona na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Nic więc dziwnego, że mogą na niej występować różnego rodzaju choroby i dolegliwości.

Data dodania: 2017-03-13

Wyświetleń: 612

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Badanie u dermatrologa

Bardzo ważne jest więc odpowiednie dbanie o ten narząd. Jeżeli tylko zauważymy, że na jakimś obszarze naszej skóry pojawia się coś niepokojącego, czym prędzej powinniśmy się udać do odpowiedniego lekarza. Im szybciej uda nam się wykryć jakąś dolegliwość, tym łatwiej ją później wyleczyć.

Dermatoskopia
Badanie skóry nazywane jest dermatoskopią. Do wykonania tego badania służy dermatoskop, chociaż w niektórych wypadkach wystarczy sama obserwacja gołym okiem. Dermatoskopie wykonuje się w obrębie zarówno skóry właściwej, jak i naskórka. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Przy jego pomocy bada się już nie tylko samą skórę, ale coraz częściej również włosy. Pozwala ono wykryć choroby, stany zapalne oraz infekcje skóry i szybko postawić odpowiednią diagnozę.

Dermatoskop – czyli główna „broń” dermatologa
Dermatoskop to narzędzie ułatwiające prace dermatologowi. Dzięki niemu jest on w stanie obserwować skórę w znaczącym powiększeniu. W przypadku klasycznych dermatoskopów powiększenie to wynosi od ok. 10 do 20 razy. Nowocześniejsze video dermatoskopy pozwalają obecnie na prawie 100 krotne powiększenie fragmentów skóry. Dodatkowo przy ich pomocy można rejestrować i zapisywać obrazy oraz nagrania video.

Dermatoskopy możemy również podzielić na te ze spolaryzowanym i niespolaryzowanym źródłem światła. Dermatoskop ze spolaryzowanym źródłem światła nie wymaga stosowania immersji. Natomiast w przypadku dermatoskopu o niespolaryzowanym źródle światła immersja jest wskazana. Stanowić ją może olejek syntetyczny, płyn dezynfekcyjny, żel ultrasonograficzny czy w niektórych przypadkach nawet sama woda. Immersja jest stosowana w celi zwiększenia przezierności warstwy rogowej skóry.

Kiedy udać się na badanie?
Na badanie powinniśmy się udać niezwłocznie, kiedy zauważymy, że z naszą skórą jest coś nie tak. Zaczerwienienia, wysypki, oraz inne niepokojące objawy to sygnał, że jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza w celu diagnozy schorzenia. Wiele z dolegliwości skóry nie jest groźnych i da się łatwo wyleczyć. Właśnie dlatego tak ważne jest szybkie działanie, w celu podjęcia leczenia. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena