Rusztowania to konstrukcje ułatwiające prace na wysokościach. Dzięki nim w łatwy i bezpieczny sposób jesteśmy w stanie pracować nad zewnętrznymi częściami budynków oraz innych obiektów. Najczęściej wykonane są ze stali lub aluminium. Wyróżniamy kilka rodzajów rusztowań, wybrane z nich zostaną omówione poniżej.

Data dodania: 2017-03-08

Wyświetleń: 876

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Popularne typy rusztowań

Jedne z najbardziej popularnych i najcześciej używanych typów rusztowań to: 

Rusztowanie fasadowe
Używane jest głównie do prac przy elewacjach budynków i innych obiektów. Ułatwia takie prace jak malowanie, tynkowanie, montowanie elementów czy konserwacja ściany. Wykorzystuje się je również do prac murarskich. Rusztowania fasadowe pozwalają na jednoczesny dostęp do dość dużego obszaru ściany, przy której są rozłożone. Stosuje się je do zarusztowania budynków skomplikowanych i wymagających specjalistycznych prac. Rusztowania fasadowe można rozłożyć na wysokość nawet do 60 metrów, bez konieczności wykonywania dodatkowych obliczeń statycznych. Standardowe podesty w tego typu rusztowaniach mają szerokość 0,75 lub 1,1 metra.

Rusztowania przejezdne
Pozwalają na ich przemieszczanie bez konieczności ich rozkładania. Wykorzystuje się je do tego, by mieć dostęp do małego obszaru konstrukcji, a następnie by dostawić je do kolejnego. Wykonuje się na nich głównie prace montażowe i konserwatorskie. Ten typ rusztowania daje się również łączyć z innymi typami np., z rusztowaniem fasadowym lub modułowym. Przeciętna wysokość na tego rodzaju rusztowania to ok.18 metrów. Szerokość podestów waha się od 0,75 do 1,5 metra.

Rusztowanie modułowe
Charakterystyczną elementem wyróżniającym rusztowania modułowe jest stojak. Łączy się go z innymi elementami konstrukcji w określonych punktach zwanych węzłami. Punkty te są rozłożone w równych odstępach. Jest to jeden z najbardziej wszechstronnych typów rusztowań, który daje największe możliwości. Dodatkowo są to rusztowania dość ekonomiczne i szybkie w rozkładaniu. Wykorzystuje się je do pracy przy obiektach przemysłowych i nietypowych budynkach.

Rusztowania wiszące
Jest to nieco inny typ rusztowań, który montuje się za pomocą lin na specjalnych wysięgnikach. Są one umocowane do dachu budynku lub jego wyższych kondygnacji. Używa się ich przy wysokich budynkach, mostach lub innych obiektach, gdzie trudno byłoby postawić rusztowania stojące lub jest to poprostu niemożliwe. Najczęściej wykonuje się na nich prace remontowe i konserwatorskie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena