Prestashop i Magento to skrypty sklepów internetowych, które można z czystym sumieniem polecić do każdego sklepu, w którym jest od kilkudziesięciu produktów albo są to wyroby bardzo niszowe. 

Data dodania: 2017-02-23

Wyświetleń: 950

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prestashop czy Magento do małego sklepu?

Takie małe sklepy są zwykle bardzo specyficznie zorganizowane, ale ustawianie ich na znanych platformach, zamiast eksperymentów z mniejszymi, ma zwykle same korzyści. Sęk w tym, że i Prestashop, i Magento, wydają się często za bardzo rozbudowane.

Prestashop dla ułatwienia

Prestashop jest często przedstawiany jako system łatwiejszy w obsłudze i wstępnej konfiguracji. Tak naprawdę również tutaj czyha na użytkownika kilka pułapek i nieoczywistych rozwiązań, choć faktycznie, sam panel administracyjny jest nieco bardziej intuicyjny. Przy skryptach tej wielkości jednak w ogóle nie należy zdawać się na intuicję – sklepu trzeba się po prostu nauczyć, a wtedy ten argument traci na znaczeniu, tym bardziej że nie warto też demonizować Magento. Nawet jeśli jest ona często przedstawiany jako nieco trudniejszy w obsłudze, to znów problemem będzie przede wszystkim konfiguracja wstępna, a nie codzienne użytkowanie, bo to jest proste w obu skryptach.

Magento dla dodatków

Prestashop ma olbrzymią bazę dodatków, ale Magento w tej konkurencji wygrywa. Czy jednak jest różnica, czy wybiera się ze 100 tysięcy wtyczek, czy tylko z 90 tysięcy? Nawet jeśli, to na pewno można tę różnicę pominąć. Faktem jednak jest, że większości użytkowników łatwiej jest znaleźć nietypowe moduły właśnie do Magento. Czy to ważny argument? W pewnym wymiarze z pewnością, jednak warto też pamiętać, że im mniej nietypowych rozwiązań, tym mniejsze ryzyko, że coś się nie powiedzie. W zdecydowanej większości sklepów wystarczają dodatki standardowe i wsparcie programisty, który je zintegruje z platformą, a później wszystko już toczy się gładko. I tu trzeba dodać, że jeśli chodzi o podstawowe, najczęściej wykorzystywane dodatki związane z automatyzacją sprzedaży, integracjami płatności czy obsługą produktów, to oba systemy są zaopatrzone równie dobrze.

Może po wymaganiach serwera?

Dobrym sposobem na to, żeby wybrać sobie skrypt sklepowy, jest porównanie wymagań systemowych. Parę lat temu było to naprawdę poważne ograniczenie, a dziś serwery zdolne obsłużyć obie platformy są już zdecydowanie tańsze, niemniej obciążenie skryptów dodatkowymi modułami może tu spowodować powstanie pewnych różnic. W praktyce rzadko są one duże, ale warto skonsultować się ze specjalistami od wdrożeń obu systemów, żeby oszacowali zasoby potrzebne do uruchomienia kompletnego sklepu (system sklepowy z dodatkowymi modułami oraz określona ilość produktów w magazynie przy planowanej wielkości ruchu w sklepie). Takie porównanie może czasem przynieść rozstrzygnięcie problemu, a jeśli nie, to trzeba po prostu przyjrzeć się wersjom demo i wybrać według subiektywnych kryteriów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena