Poliuretanowa lub Epoksydowa podłoga? A co to jest? I jak to wygląda?

Data dodania: 2017-02-14

Wyświetleń: 678

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z hali przemysłowej do Twojego salonu? Namaluj sobie podłogę

W poszukiwaniu nowych trendów bardzo często sięga się po rozwiązania stosowane w obszarach przemysłowych czy wojskowych. W minionej epoce wprowadzenie szkła i metalu jako materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli lub do wystroju wnętrz wydawało się dziwne i wręcz nie do pomyślenia, podobnie zresztą jak stosowanie materiału PCV do budowy okien lub wykonywanie foteli na kółkach z syntetycznych materiałów. A jednak nie żyjemy już w świecie gdzie wszystkie domowe meble, wykonane są z różnego rodzaju drewna z aksamitnym obiciem.

W dzisiejszych czasach bardzo duży nacisk w wystroju wnętrz domowych stawia się na funkcjonalność i praktyczność. Ale co takie hasła właściwie oznaczają? Przede wszystkim wytrzymałość, odporność na uszkodzenia i wilgoć, oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Przemawia za tym wiele czynników. Dziś żyjemy w pośpiechu i dom jest ostatnim miejscem, w którym chcemy przysporzyć sobie dodatkowej roboty. Powierzchnie podłóg i meble mają być praktycznie, nie rysować się przy nieprawidłowym użytkowaniu i nie wymagać od nas regularnej pielęgnacji i konserwacji.

Wymiana podrapanej lub wypaczonej od wilgoci podłogi to istny koszmar każdego właściciela domu. Nikt nie ma na to czasu ani ochoty. Dlatego zaczęto rozglądać się za alternatywami dla posadzek do wnętrz gospodarczych. Terakota, choć wytrzymalsza i prostsza w utrzymaniu czystości, jest śliska, zimna i nie pasuje do każdego rodzaju pomieszczenia. Rozwiązanie i tym razem przyszło z materiałów wykorzystanych w przemyśle. Żywica epoksydowa i poliuretanowa – bo o niej tutaj mowa, wykorzystywana była jako posadzka do pomieszczenia technicznego i powierzchnia hal magazynowych i różnych przestrzeni przemysłowych.

Posadzka z żywicy poliuretanowej ? Co to jest?

To dwuskładnikowa substancja, która po zmieszaniu i rozprowadzeniu po podłodze przy pomocy wałka malarskiego zastyga w niezwykle odporną, jednolitą i gładką powierzchnię. Jak odporną? W magazynach poruszają się po niej kilkutonowe wózki widłowe, a w podziemnych garażach (w których można ją najczęściej spotkać) jeżdżą po niej setki samochodów dziennie i nie zostawiają na niej żadnych śladów. Jak odporna jest ona na wilgoć? Wystarczy chyba powiedzieć, że wykłada się nią dna basenów.

Ale czy nadaje się ona jako posadzka do wnętrza domu?

Jako posadzka do pomieszczeń technicznych lub gospodarczych, takich jak garaż, piwnica czy kotłownia – na pewno doskonale się nada? A do salonu? Na pewno nie do każdego. By tak nietypowa posadzka pasowała w salonie, z pewnością musiałaby być to przestrzeń zaprojektowana całkowicie w stylu nowoczesnym i industrialnym. Wszystkie meble musiałyby zostać dobrane, tak by pasować do tak nowoczesnego i nietypowego wyglądu. Dopiero gdy zdecydujemy się „pójść na całość”, możemy uzyskać naprawdę zadowalający wizualnie efekt.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena