W tym wpisie omówimy pokrótce dwa używane w badniach chemicznych urządzenia. Będzie to chromatograf oraz spektrofotometr.

Data dodania: 2017-01-31

Wyświetleń: 1054

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Chromatograf i spektrofotometr, kilka słów o nich

​Chromatograf - czyli urządzenie do rozdzielania mieszanin

Chromatograf to nazwa urządzenia służącego do rozdzielania od siebie różnych mieszanin oraz rozpoznawania składu substancji, które je tworzą. Oczywiście jest to dość ogólny opis, ponieważ istnieje kilka rodzajów chromatografów. Pomijając jednak ich typ, do głównych zadań chromatografów należy właśnie rozdzielanie od siebie różnych substancji, które połączone są w mieszaninach. Ich działanie opiera się o elementarne oddziaływania międzycząsteczkowe pomiędzy poszczególnymi składnikami danej mieszaniny a składnikami, które odpowiadają za ich rozdzielenie.
Badanie przy użyciu chromatografu, zwane również chromatografią polega wiec w dużym uproszczeniu na oddzielaniu od siebie różnych składników mieszanin, Proces ten zaczyna się od fazy rozdzielczej, która bywa nazywana również fazą stacjonarną. W fazie tej najważniejsze są substancje, których głównym zadaniem jest wykorzystanie swoich funkcji „filtrujących”. Po fazie rozdzielczej następuje faza ruchoma. W tej fazie płyn zwany eluentem „wymywa” zaadsorbowane i odfiltrowane substancje. Najczęściej eluentem jest cieć lub gaz (zależy to od rodzaju chromatografii). Należy pamiętać jednak o tym, że różne składniki mieszanin, są rozdzielane z różną intensywnością. Jedne pozostają w fazie stacjonarnej bardzo krótko inne zaś długo. Okres ten nazywany jest czasem retencji, czyli inaczej mówiąc czasem zatrzymania, który określa skład danej mieszaniny.

Spektofotometr - badamy światło

Spektrofotometr to z kolei urządzenie, które służy do przeprowadzania badań spektrofotometrycznych, Urządzenie składa się z takich elementów jak, źródło światła, instrumenty optyczne, kuweta oraz detektory pomiarowe. Do zadań źródła światła w spektrofotometrze należy generowanie cienkiej wiązki, Jest ona następnie przepuszczana, przez różne elementy optyczne. Jednym z takich elementów jest monochromator. Oddziela on pożądane pasmo z wiązki świetlnej oraz odpowiada za obniżenie jego dyspersji. Następnie tak zmodyfikowana wiązka światła kierowana jest w stronę kuwety pomiarowej. To właśnie w tym miejscu znajduje się próbka, którą chcemy poddać badaniu. Kuweta powinna być więc elementem niezwykle dobrze wykonanym oraz odpornym na działania różnych substancji, jak i promieniowania elektromagnetycznego. W innym wypadku pomiary mogą nie być tak dokładne, jakbyśmy tego oczekiwali. Bardzo ważne są również umieszczone za kuwetą detektory, które wykrywają wiązkę promieniowania po przejściu przez próbkę i zmieniające te dane w sygnał elektryczny.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena