Nieszczelne instalacje gazowe oraz brak wentylacji w pomieszczeniu mogą prowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Zamontowanie czujnika czadu pozwoli wykryć ulatniający się gaz.

Data dodania: 2016-11-24

Wyświetleń: 976

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak się uchronić przed zatruciem tlenkiem węgla?

Czad, czyli tlenek węgla, to gaz, który powstaje wskutek spalania paliw lub pożaru. Jest bezwonny, bezbarwny, ale silnie trujący. Wdychanie czadu prowadzi do złego samopoczucia, śpiączki a nawet śmierci.

4 sposoby zapobiegania zatruciu czadem

Przed zatruciem czadem można się uchronić. Służą temu, chociażby, czujniki czadu i wentylacja. Warto zastosować się do poniższych zasad:

  • Zakup i montaż odpowiedniego sprzętu - każde urządzenie grzewcze powinno mieć specjalny atest. Jest to potwierdzenie jego sprawności technicznej. Sprzęt należy użytkować zgodnie z instrukcją obsługi. Nie można samodzielnie dokonywać przeróbek. Dobrze jest, jeśli montażu urządzenia grzewczego dokonuje wykwalifikowany fachowiec.
  • Przegląd instalacji gazowych - minimum raz na pół roku należy zrobić przegląd instalacji gazowych i systemów grzewczych. Usługę powinien wykonać specjalista, czyli gazownik. Dzięki przeglądowi można stwierdzić uszkodzenia urządzeń oraz podwyższone stężenie czadu. Warto również sprawdzić stan instalacji wentylacyjnej.
  • Czujniki czadu - czujniki czadu to urządzenia do wykrywania podwyższonego stężenia tlenku węgla w powietrzu. Sprzęt można zamontować w mieszkaniu, najlepiej w sypialni, kuchni, garażu oraz pomieszczeniach bez okien. Gdy czujnik wykrywa czad w domu, uruchamia głośny alarm dźwiękowy. W takiej sytuacji należy otworzyć okna, wyjść z domu i zadzwonić po pogotowie gazowe. Czujniki czadu kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
  • Sprawna instalacja wentylacyjna - nawet najlepszy sprzęt grzewczy może się nie sprawdzić, jeśli domowe wywietrzniki będą zatkane lub brudne. Ważne jest, by regularnie dbać o stan i czystość instalacji wentylacyjnej. Dzięki niej gaz ma szansę się ulotnić, a do mieszkania trafia świeże powietrze. Podobną funkcję pełnią okna. Im bardziej szczelne, tym mniejszy dopływ powietrza i większa szansa na zatrucie czadem. Konieczne jest więc codzienne wietrzenie wnętrz, nawet przez pół godziny. Warto również delikatnie rozszczelnić okna, szczególnie w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena