Ból głowy to powszechna dolegliwość, częściej dotykająca kobiet niż mężczyzn. Niekiedy ma charakter okazyjny, często jednak bóle głowy mają charakter nawrotowy, generując przewlekłe zespoły bólowe. 

Data dodania: 2016-11-16

Wyświetleń: 822

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Naturalne sposoby na ból głowy



Najczęstszy typ bólu głowy to napięciowy ból głowy, spowodowany stresem i nieświadomym napinaniem mięśni grzbietu i karku. Także nieprawidłowa postawa ciała w ciągu dnia, brak ruchu i długotrwale przebywanie w pozycji siedzącej mogą powodować ból głowy. Najskuteczniejsze sposoby na ból głowy pochodzenia napięciowego to:

- umiarkowana aktywność fizyczna
- masaże szyi i karku
- gorący prysznic lub kąpiel
- akupresura, czyli uciskanie określonych punktów na ciele: punktu na dłoni między kciukiem i palcem wskazującym, na zewnętrznej krawędzi dłoni tam, gdzie zaczyna się linia serca czy punktu w zagłębieniu z tyłu głowy, na linii włosów
- akupunktura, czyli kontrolowane nakłuwanie określonych miejsc na ciele
- aromaterapia, czyli wdychanie lub masaż z wykorzystaniem olejków: rozmarynowego, grejfrutowego, miętowego, różanego

Kolejnym powszechnym typem bólu głowy są migreny, uwarunkowane predyspozycjami genetycznymi oraz wpływem czynników zewnętrznych: hałasu, silnego światła, spożywania alkoholu, czekolady, żółtego sera, nadmiar lub niedobór snu, stres czy warunki pogodowe. Podstawą zapobiegania migreny i łagodzenia jej objawów jest przede wszystkim unikanie wymienionych czynników. Inne sposoby na ból głowy pochodzenia migrenowego to:

- przebywanie w cichym, zaciemnionym pomieszczeniu
- zimne okłady na czoło
- opaska na czoło, która hamuje dopływ krwi do głowy i łagodzi bóle migrenowe
- spacery
- regularne spożywanie posiłków i właściwy rytm snu
- unikanie alkoholu i nadmiaru kawy
- akupresura: masowanie dwóch punktów leżących w okolicy nadgarstka; pierwszy z nich znajduje się w odległości trzech, ciasno złożonych palców środkowych drugiej ręki przyłożonych do linii zgięcia nadgarstka; drugi punkt natomiast znajduje się w odległości dwóch złożonych palców od tej linii, na przedłużeniu prostej, wyznaczonej przez palec wskazujący
- joga

Licencja: Creative Commons
0 Ocena