Styl industrialny zapoczątkowany w USA w latach 50, po wielkim kryzysie gospodarczym, kiedy opuszczone fabryki i hale produkcyjne zostały przeznaczone do ogólnego użytku. Wielka potrzeba aranżacji wolnych przestrzeni pofabrycznych- postindustriale.

Data dodania: 2016-11-14

Wyświetleń: 869

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Styl industrialny- od kryzysu do trendsettera

Duże przestrzeni stanowiły atrakcyjny obiekt dla artystów oraz wystawców. Wielkie powierzchnie pozwalały na nieograniczone myślenie, a także dodatkową przestrzeń. Domeną stylu industrialnego jest minimalizm. Z tego względu odnajduje wiele punktów wspólnych ze stylem skandynawskim, którego charakter również ujęty jest w ramach prostoty i funkcjonalności.

 

Cechy industrialne:

 

  • surowy charakter- struktura, forma i materiał ścian,

  • wielkie okna doprowadzały na pomieszczeń światło naturalne, rzadko wykorzystywano zasłony; współcześnie jednak z potrzeby większej prywatności jeśli zdecydujesz się na zakuł zasłon, firan lub rolet nie zapomnij o oprawie oświetleniowej;

  • kolor- stalowe, szare i neutralne kolory warto przełamać żywym odcieniem, dzięki czemu pomieszczenia staną się ciekawsze, optycznie większe, nie będą przytłaczać. Dobrym pomysłem na ocieplenie pomieszczeń, jest wykorzystanie naturalnych materiałów- drewna i tekstyliów. Sosnowe blaty kuchenne, drewniana podłoga w stylu rustykalnym,

 

Modernistyczne spojrzenie na aranżowane wnętrza pozostawia szerokie pole designerom, do wykonania projektów tak dużych i otwartych przestrzeni.

 

Czym jest styl industrialnym?

 

Styl industrialny można rozważać na wielu płaszczyznach, zarówno dosłownie w obrębie wykorzystanej przestrzeni, a także stylizacji, czyli odwzorowaniu przemysłowego charakteru w obrębie klasycznych mieszkań w standardowym budownictwie mieszkaniowym. Z tego względu rozróżnić możemy styl industrialny typu hard, osadzony w rzeczywistej przestrzeni poprzemysłowej, oraz soft- stylizowany zarówno w klasycznym budownictwie mieszkalnym, jak i w przypadku budynków konstruowanych na bazie projektów halowych, w oparciu o nowoczesną standaryzację budowlaną.

 

Przestrzenie pofabryczne- LOFT, już same w sobie posiadają ten niepowtarzalny, surowy klimat, który należy jedynie uzupełnić o punkty takie jak, łazienka i kuchnia. Otwartą przestrzeń spokojnie można zagospodarować wykorzystując do tego meble lub oświetlenie, które doskonale wydzieli konkretne sektory funkcjonalne mieszkania. Nierzadko wykorzystuje się podwieszane kotary lub parawany, zwłaszcza jeśli zależy nam na oddzieleniu sfery prywatnej- sypialni. Przestrzenie postindustrialne to miejsca dla osób, które potrzebują nie tyle dużo miejsca, co otwartej przestrzeni, nieograniczonej i nienarzuconej odgórnie formy z podziałem na pokoje oraz ich metraż, swobody w meblowaniu oraz przemeblowywaniu, w zależności od potrzeb.

 

W klasycznym budownictwie mieszkaniowym, w którym standardem są schematy architektoniczne z wydzielonymi pomieszczeniami, można stworzyć całkiem niezłe odwzorowania stylu industrialnego z wykorzystaniem naturalnych materiałów- odsłonięcia ścian (koniecznie zaimpregnowanych środkiem na wilgoć), zainwestowanie w drewnianą podłogę, wykorzystanie fazowanych kafelków w kuchni i łazience, zachowanych w jasnej kolorystyce. Dla przełamania można do ich łączenia wybrać fugę w ciemniejszym odcieniu, choć klasycznie raczej była ona dopasowywana- czarne kafelki, czarna fuga, białe- biała, ewentualnie szara. Równie popularne jest mieszanie materiałów o różnej miękkości- betonu ze szkłem, drewna z kamieniem.

 

Przestrzeń industrialna kojarzy nam się z surową stylistyka i minimalistycznym wystrojem- połączeniem rzeczy wyłącznie potrzebnych i funkcjonalnych, bez zbędnych bibelotów zbierających kurz. Mieszkania w tym stylu można projektować kompleksowo z zachowaniem realnych detali, lub wyłącznie stylizować zachowując główne elementy dekoracyjne, jak wspomniane ściany, podłogi no i przede wszystkim oświetlenie.

 

 

Lampy industrialne

 

Klasyczne lampy w halach przemysłowych musiały spełniać kilka funkcji by móc znaleźć się w obrębie pracy robotniczej. Wykonane z wysokiej jakości materiału, który nie ulegał nagrzewaniu, przesłonięty siatką zabezpieczającą klosz, który zabezpieczał pracowników oraz maszyny przed ewentualnym odpryskiem szkła- należy wspomnieć, że pierwotnie w fabrykach wykorzystywane były wyładowcze źródła światła, które miały tendencję do wybuchania i pękania, przesłony miały za zadanie ograniczyć rozprysk materiału. Wykonane ze specjalnych stopów oprawy, ważyły więcej niż klasyczne lampy, dlatego do ich podwieszania wykorzystywane były łańcuchy oraz stalowe linki. Dodatkowo, jak zostało wspomniane charakter wyładowczy lamp sugerował, że każda z opraw posiadała obudowę zawierającą radiator oraz zasilacz jednostkowy.

 

Współcześnie stylizowane lampy industrialne zachowały formę pierwotną, jednak z uwagi na ich aranżacyjny charakter zostały wykonane z lekkich materiałów. Mają one jedynie podkreślać sorowy styl i wzornictwo, dlatego często są to aluminiowe oprawy lakierowane w kolorystyce rdzawej lub turkusowej- patyny.  

Licencja: Creative Commons
1 Ocena