Trudno wyobrazić sobie dom jednorodzinny bez kominka. Najczęściej zajmuje on centralne miejsce w salonie, dzięki czemu przyciąga do siebie wszystkich domowników. Kominek zazwyczaj pełni dwie funkcję ozdobną oraz funkcjonalną, daje ciepło.

Data dodania: 2016-11-09

Wyświetleń: 548

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

Mówiąc o kominie mamy tu na myśli głównie jego wkład. Ten zazwyczaj przeważnie jest stalowy lub żeliwny. W tym artykule omówimy pokrótce oba rodzaje wkładów kominkowych, stalowe i żeliwne. Mamy nadzieje, że to pomoże dokonać państwu właściwego dla siebie wyboru.

Wkład kominkowy stalowy

Kominki ze stalowym wkładem, przeważnie są droższe od żeliwny. Jednak idą za tym nowocześniejsze rozwiązania techniczne. Ich główną zaletą jest ich szybkie nagrzewanie się. Po kilkunastu minutach od rozpalenia kominek potrafi oddać od pomieszczenia ciepło. Innym atutem wkładu stalowego jest jego odporność na korozję oraz szok termiczny. Stal jest też materiałem bardzo plastycznym, dzięki czemu dostępnych jest wiele różnego rodzaju wariantów wkładów stalowych. Jeżeli więc potrzebujemy czegoś dobranego pod nasze indywidualne preferencje, wkład stalowy prawdopodobnie spełni nasze oczekiwania.

Wkład kominowy stalowy z płaszczem wodnym

Obecnie na rynku możemy spotkać również kominki z wkładem stalowym i płaszczem wodnym. Jest to rozwiązanie stworzone dla osób, chcących równomiernie ogrzać cały dom. Kominki z płaszczem wodnym zasilają również C.O, dzięki czemu z powodzeniem mogą produkować dla nas ciepłą wodę użytkową. Podwójny płaszcz ściany paleniska oraz, oraz wymiennik nad komorą spalania, zalewany jest wodą pochodzącą z układu, która czerpie energie ze spalanego w kominku drewna. W ten sposób ogrzana woda może spokojnie płynąć do kaloryferów, bojlera, bufora ciepła lub do ogrzewania podłogowego.

Wkład kominkowy żeliwny

Kominki z wkładami żeliwnymi na ogół ogrzewają się dłużej od stalowych. Jednak dłużej potrafią oddawać również ciepło, co jest ich zaletą. Stop żeliwny jest bardzo wytrzymały i odpornym na wysokie temperatury. Jest to jednak materiał, który łatwo się kruszy, przez co po jakimś czasie użytkowania masa uszczelniająca się wykrusza. Warto więc wybierać takie wkłady żeliwne, które posiadają w sobie duży procent chromu, który zapobiega wykruszaniu. Istotnym plusem wkładów żeliwnych jest również ich niższa cena.

Wybór odpowiedniego wkładu nie zawsze jest zadaniem prostym, warto więc na spokojnie, pomyśleć co jest dla nas najważniejsze i dokonać właściwego wyboru.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena