Jeśli spędzasz długie godziny na siłowni i marzy ci się atrakcyjna sylwetka oraz zachwycająca muskulatura – z całą pewnością masz świadomość, że same ćwiczenia nie wystarczą. Owszem, sumienny, regularny trening to podstawa. By efekty były szybsze, musisz jednak zadbać o odpowiednią dietę.  

Data dodania: 2016-11-08

Wyświetleń: 1000

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaka dieta na przyrost masy mięśniowej?

Wiele osób, szczególnie na początku swojej treningowej drogi, nie wie, jak skomponować idealną dietę. Nie wystarczy sięgnąć po odżywkę przed czy w trakcie treningu. Suplementy, odpowiednio dobrane i stosowane z rozsądkiem, owszem, mogą dać doskonałe efekty. Nie można jednak zaniedbywać codziennych posiłków. Nasza dieta musi być wartościowa. Bez tego tkanka mięśniowa nie będzie się prawidłowo rozwijać, a nasz organizm nie będzie zdolny do wysiłku oraz szybkiej regeneracji.

 

Jakie produkty włączyć do diety, jeśli zależy nam na szybkim przyroście mięśni?

 

Przede wszystkim białko. Z pewnością słyszałeś już nie jeden raz, że jest ono niezbędne w diecie kulturystów i sportowców. To ono w przeważającej mierze odpowiada za przyrost masy mięśniowej, stanowiąc budulec tkanki, która tworzy muskulaturę. Być może nie masz jednak świadomości, że białko białku nie jest równe. Nie każde będzie miało taką samą jakość, przyswajalność, a co za tym idzie skuteczność. Z pewnością nasza dieta nie powinna obejść się bez białka zwierzęcego. Podczas treningu na masę mięśniową warto sięgać po chude mięso drobiowe. Wszelkie potrawy z dodatkiem gotowanego kurczaka są wskazane. Mięsa nie smażymy – zależy nam bardziej na wartości odżywczej i na beztłuszczowej masie.

 

W drugiej kolejności sięgamy po białka roślinne. Dieta powinna być zróżnicowana, podobnie jak źródła cennego budulca. Włączmy do niej rośliny strączkowe, orzechy, pestki, zboża. Dobrą przyswajalność ma białko serwatkowe. Jeśli obawiamy się, że nie dostarczymy wystarczającej ilości budulca z pożywienia, możemy wspomóc się suplementacją, wybierając np. któryś z izolatów. Warto wypróbować różne warianty i wybrać ten najlepszy dla nas. Każdy organizm reaguje inaczej i działanie suplementów może być w pewnej mierze odmienne dla każdego z nas.

 

Po drogie potrzebujemy dużej dawki energii. Oczywiste jest, że aby intensywnie i wydajnie trenować, musimy mieć siłę, Nasz organizm potrzebuje regeneracji. Przyrost mięśni jest nieodłącznie związany z ich regeneracją. Im będzie szybsza, tym lepiej. Do tego również potrzebujemy dawki energii. Nasze posiłki winny być zatem wysoko kaloryczne. Nie dostarczamy jednak kalorii bezwartościowych, ze słodyczy l tłustych, niezdrowych potraw. Należy sięgać po pożywienie o wysokiej zawartości węglowodanów, jednak wartościowe i zróżnicowane. Tu również doskonale sprawdzi się ziarno, orzechy, do tego owoce, warzywa, mięso. Sięgajmy po dania z makaronem i ryżem, pełnoziarniste pieczywo, a jeśli nadal czujemy, że nie dostarczamy sobie dość kalorii, wybierzmy odpowiednią odżywkę.

 

Zawsze warto też dodatkowo wspomagać się syntetycznymi witaminami. W sklepach dla sportowców i siłowniach dostępne są zestawy witamin. Warto sięgać po nie naprzemiennie, by uniknąć efektu przyzwyczajenia organizmu.

 

Odpowiednio zbilansowana dieta nie tylko podniesie efektywność naszych treningów, ale również sprawi, że poczujemy się doskonale. Zyskamy jeszcze więcej energii i sił witalnych. Staniemy się zdrowsi – o to głównie chodzi w trenowaniu, prawda?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena