Już od jakiegoś czasu można zaobserwować rosnącą popularność trendu, który określić można jako powrót do natury i naturalności. Lubimy nosić naturalne tkaniny i jeść jak najmniej przetworzoną żywność. Tendencja ta widoczna jest także w budownictwie – dom ma wyglądać jak najbardziej naturalnie.

Data dodania: 2016-10-26

Wyświetleń: 1309

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Piaskowiec – skała cenna w budownictwie

Stąd też w dziedzinie wykończeń coraz częściej wybiera się takie materiały, które taki efekt zagwarantują. Jednym z nich jest piaskowiec.

Jest to skała osadowa o niewielkim uziarnieniu (nieprzekraczającym 2 milimetrów). Zbudowana jest głównie z kwarcu, skaleni i miki uzupełnionych niewielkim dodatkiem innych minerałów. Lepiszcze może być żelaziste, kwarcowe lub też ilaste.

Piaskowce powstałe w różnych okresach geologicznych (czyli także innych warunkach) różnią się między sobą składem, co przekłada się na szerokie zróżnicowanie barw. Piaskowce mogą zatem przybierać odcienie szarości, bieli, czerwieni, zieleni, pomarańczu, czerni, stanowiąc tym samym materiał idealny do zastosowania w budownictwie.

Nie bez znaczenia są także inne cechy tego surowca. Bezpośrednio po wydobyciu można go łatwo poddać obróbce plastycznej, gdyż jest mokry i miękki. Z czasem jednak zastyga, zyskując dużą wytrzymałość na takie czynniki jak ścieranie czy niekorzystne warunki pogodowe (nie odbarwia się od słońca, nie pęka od mrozu, dobrze znosi wysokie i niskie temperatury). Aby jeszcze polepszyć te właściwości, piaskowce bywają poddawane procesom utwardzania i impregnacji. Ważna jest zwłaszcza impregnacja, chroniąca przed wnikaniem wilgoci.

Jednym z najważniejszych zastosowań piaskowca jest używanie go jako okładziny elewacyjnej. Może mieć ona postać łupanki (płytek o nieregularnym kształcie i fakturze od strony licowej), płyt ciętych, dzikówek (wydobywanych ręcznie, najmniej przetworzonych). Łupanki i dzikówki sprawdzają się zwłaszcza do wykańczania podmurówek i obramowania drzwi, natomiast płyty do pokrywania całej elewacji. Łupanki można też wykorzystać do obudowania kominka. W zależności od wybranego rodzaju i koloru, elewację można dowolnie stylizować.

Innym popularnym sposobem wykorzystania piaskowca jest wykonanie z niego schodów (głównie zewnętrznych, np. na tarasie, ale też wewnętrznych), podjazdów, alejek oraz parapetów.

Surowiec ten znakomicie odnajduje się w ogrodzie, stanowiąc element budulcowy fontann, gazonów, murków, ogrodzeń, grilla, donic, obrzeży, rzeźb itp.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena