Uprawnienie rady nadzorczej, przyznane na mocy art. 382 § 4 in fine k.s.h. polega na możliwości zapoznawania się ze stanem majątku i porównywania go ze stanem oczekiwanym. Jest to kompetencja rady nadzorczej, która powinna kontrolować stan finansów oraz pozostałych aktywów należących do spółki.

Data dodania: 2016-10-14

Wyświetleń: 2223

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rada nadzorcza, w drodze sprawowania bieżącego nadzoru nad działalnością spółki akcyjnej we wszystkich dziedzinach jej działalności, powinna nie tylko badać funkcjonowanie organów spółki (przede wszystkim jej zarządu), ale również móc określić, jak poczynania władzy spółki wpływają na poziom jej majątku. Kompetencja rady nadzorczej spółki akcyjnej do dokonywania rewizji jej stanu majątkowego może przejawiać się w żądaniu określonych informacji, jak również bezpośrednim zapoznawaniu się ze stanem aktywów spółki.

W sytuacji spółki akcyjnej, zrzeszającej dużą ilość osób zaangażowanych finansowo (w rozumieniu ekonomicznym, a nie prawnym, gdyż pod względem prawnym, majątek spółki stanowi jej własność) w przedsiębiorstwo prowadzone w formie tej spółki, niezwykle ważne jest, aby organ nadzorczy mógł na bieżąco kontrolować stan majątku spółki. Chroni to interes akcjonariuszy, którzy i tak, inwestując w określone przedsięwzięcie biznesowe, zmuszeni są ponosić ryzyko gospodarcze swojego wyboru (na przykład w postaci odnotowanych przez spółkę strat, małych perspektyw zbytu towaru lub popytu na usługi oferowane przez firmę itd.). Omawiane uprawnienie rady nadzorczej pozwala również zachować transparentność finansową spółki. Skutecznie korzystająca z przyznanej jej ustawowo narzędzia w postaci możliwości rewizji stanu majątku spółki, rada nadzorcza może bardzo pozytywnie wpływać na odbiór publicznej spółki akcyjnej na rynku i tym samym zwiększyć zaufanie inwestorów wobec niej, co z kolei przekłada się na zwiększony popyt na akcje i w efekcie korzystniejszą wycenę jej walorów.

W wielu przypadkach może dojść do sytuacji, kiedy prace rady nadzorczej, bądź jednego
z wchodzących w jej skład komitetów, będą wymagały zapoznania się z dokumentami przedkładanymi nie tylko przez zarząd spółki, ale również przez jej pracowników. Pod tym pojęciem rozumieć należy każdą osobę, którą ze spółką akcyjną wiąże stosunek pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy. Nie można równocześnie wykluczyć z grona pracowników osób, które powiązane są ze spółką innym stosunkiem, również mającym genezę cywilnoprawną

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena