Przewóz materiałów budowlanych to bardzo specyficzny proces logistyczny, któremu podołać mogą tylko niektóre firmy transportowe. Warunkiem powodzenia jest staranne planowanie, właściwy środek transportu, odpowiednie kompetencje osób dokonujących załadunku, przewozu i rozładunku, a także niezbędnego zabezpieczenia towarów.

Data dodania: 2016-10-08

Wyświetleń: 1685

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zasady bezpiecznego transportu materiałów budowlanych

Podział materiałów budowlanych na masowe (pakowane i luźne) oraz drobnicowe w dużym stopniu determinuje wybór środka transportu. Natomiast podczas wyboru właściwej technologii przewozu poza rodzajem przewożonego towaru trzeba wziąć jeszcze pod uwagę takie czynniki jak masa objętościowa, sposób opakowania, ilość i waga materiałów, warunki drogowe oraz odległość transportowa. Istotną kwestią jest to, w jakim miejscu i jaką metodą będzie dokonywany załadunek i rozładunek.

W przypadku niewielkich odległości (umownie przyjmuje się dystans około 80 kilometrów), za najbardziej ekonomiczną i najpraktyczniejszą metodę przewozu uznawany jest transport samochodowy. W ten sposób potrzebne materiały, konstrukcje i prefabrykaty można szybko i sprawnie przewieźć ze składu magazynowego do składu na placu budowy lub wręcz pod część roboczą urządzenia montażowego (jest to tak zwany montaż „z kół").

Samochód umożliwia dotarcie z towarem bezpośrednio do miejsca, gdzie jest on potrzebny. W zależności od warunków, można dobrać taki pojazd, by można nim było łatwo manewrować. Najczęściej korzysta się z różnego rodzaju aut ciężarowych z dodatkowym wyposażeniem takim jak HDS, przyczepy, naczepy, platformy niskopodwoziowe, wywrotek i ciągników. Te ostatnie najlepiej sprawdzają się w transporcie materiałów masowych, w przypadku materiałów sypkich i plastycznych niemal zawsze korzysta się z wywrotek, które można łatwo opróżnić grawitacyjnie.

Kluczową kwestią w transporcie materiałów budowlanych jest bezpieczeństwo. Za jego zapewnienie odpowiedzialna jest osoba dokonująca załadunku wraz z kierowcą, a potem osoba odpowiedzialna za rozładunek. Dlatego tak istotne jest, by kierowca przeszedł odpowiednie przeszkolenie. Poza właściwym doborem rodzaju środka transportu trzeba zwrócić uwagę na jego konstrukcję i wyposażenie umożliwiające zamocowanie ładunku tak, by się nie przesuwał w czasie jazdy. Służą do tego burty, kłonice, liny, ściągacze oraz pasy mocujące. Bezwzględnie należy z nich korzystać, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji na drodze, a także... mandatu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena