Minikoparki, są mniejszymi wersjami dużych koparek. Maszyny z grupy „mini” mają zastosowanie głównie do wykonywania drobnych prac ziemnych.  

Data dodania: 2016-10-07

Wyświetleń: 1636

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Minikoparki wykorzystuje się tam, gdzie wymagana jest duża precyzja działania i występuje mała powierzchnia do manewrowania. Minikoparki konstrukcyjnie są podobne do większych odpowiedników. Używane są przede wszystkim do prac w budownictwie, telekomunikacji, drogownictwie i w wielu innych działach gospodarki. Prace ziemne z użyciem tego sprzętu polegają zazwyczaj na kopaniu rowów, wykonywaniu wykopów pod fundamenty, linie telefonicznie i światłowody, a także pod instalacje przydomowe ( prąd, gaz, woda, kanalizacja ).

Z elementów składających się na budowę minikoparki można wyróżnić napęd gąsienicowy oraz łyżkę. Dostępne są trzy rodzaje łyżek: zabierakowe, wygarniające i chwytakowe. Różnią się one kształtem, szerokością i zastosowaniem. Przykładowo łyżka chwytakowa przyczynia się do oczyszczania i pogłębiania koryt rzecznych i kanałów oraz ma zastosowanie w załadunku i wyładunku. Minikoparki w standardowej konfiguracji są w stanie zrobić wykopy na głębokość od 1,5m do 2m.

Minikoparka jest urządzeniem pełno obrotowym. Najlepszym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest konstrukcja pozwalająca na przemieszczanie się na gąsienicach. Gąsienice dają możliwość regulowania szerokości podwozia koparki. Rozsunięcie gąsienic poprawia stateczność maszyny. Minikoparki w porównaniu do dużych koparek są zdecydowanie łatwiejsze w transporcie.

Decydując się na zakup minikoparki warto zastanowić się nad tym, czy kupić maszynę nową, czy używaną. Dużym zainteresowaniem cieszą się minikoparki używane dużych znanych na rynku marek ponieważ są zdecydowanie tańsze niż fabrycznie nowe, a zazwyczaj nie ustępują stanem technicznym. Nowe maszyny są najlepszym rozwiązaniem dla firm budowlanych, które zamierzają często eksploatować minikoparki.

Przed zakupem maszyny należy zastanowić się do czego ona będzie nam potrzebna i jak długo i często wykorzystywana. Ceny często różnią się, ale to zależy głównie od popularności danej marki. Nie zawsze znana marka musi być lepsza od tej mniej znanej, a wybierając tą mniej popularną można trochę zaoszczędzić pieniędzy na zakupie minikoparki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena