Polskie lato bywa niezwykle kapryśne i równie dobrze może zaskoczyć falą upałów i w konsekwencji suszą, jak i mocno umiarkowanymi temperaturami i długotrwałymi opadami deszczu. O ile na nadmiar deszczu ogrodnik niewiele może poradzić, o tyle na problem suszy powinien jakoś się przygotować.

Data dodania: 2016-08-26

Wyświetleń: 1208

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zbiorniki na wodę deszczową sposobem na suszę w ogrodzie

Podlewanie małego ogrodu wodą wodociągową nie powinno znacznie obciążyć budżetu, ale podlewanie dużego areału może okazać się nieekonomiczne. A trzeba też pamiętać o tym, że w okresie suszy zalecane jest ograniczenie zapotrzebowania na wodę i podlewanie ogrodu często jest stanowczo odradzane.

W tej sytuacji jedynym optymalnym wyjściem jest korzystanie z zapasów wody deszczowej. Tylko jak je zgromadzić i przechowywać? Najprostszym rozwiązaniem jest rura skierowana do jakiegoś zbiornika, np. beczki na deszczówkę. Jednak zdecydowanie warto zainwestować w profesjonalne zbiorniki na wodę deszczową wraz z niezbędnymi akcesoriami, takimi jak zbieracze i filtry. Dzięki nim możliwe jest gromadzenie wody opadowej z dachów i przechowanie jej do dalszego wykorzystania. Poza podlewaniem deszczówkę można wykorzystać do prac porządkowych wokół domu, a jeżeli wybierze się system ogrodowo-domowy, także do spłukiwania WC, prania oraz sprzątania.

Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje zbiorników na wodę: naziemne i podziemne. Naziemne można ustawić obok już istniejącego budynku, tuż pod rurą spustową, pamiętając jedynie, by chroniony był przed silnym promieniowaniem słonecznym. Zbiorniki podziemne są droższe, ale też bardziej zaawansowane – to te można wykorzystać do zasilania w wodę pralki czy toalety. Trzeba tylko pamiętać o zakupie odpowiednich filtrów, bowiem spływająca z dachu czy balkonu deszczówka zawiera sporo zanieczyszczeń.

Zbiorniki dostępne są w wielu pojemnościach, a w razie potrzeby można je dodatkowo łączyć w baterie, dzięki czemu można znaleźć wariant idealnie odpowiadającym potrzebom danego gospodarstwa domowego. Wybierając zbiornik na wodę deszczową trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego go wykonano. Absolutnie nie może być to metal, który mógłby ulec korozji, najlepszym wyborem będzie polietylen lub inne tworzywo sztuczne.

Dodać należy, że producenci zbiorników naziemnych dbają o to, by estetycznie się one prezentowały i ładnie wkomponowywały się w otoczenie, więc nawet zbiorniki o dużych litrażach nie szpecą ogrodu, chociaż oczywiście zajmują pewną przestrzeń.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena