Najogólniej outsourcing polega na przenoszeniu wybranych form działalności przedsiębiorstwa tam, gdzie można je nabyć taniej. Wiąże się z pytaniem w jaki sposób może nastąpić rozwój krajów najuboższych? Kraje bogate mogą dzielić się z nimi swoimi zasobami poprzez kupowanie od nich usług.

Data dodania: 2007-03-28

Wyświetleń: 13073

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Nazwa pochodzi od połączenia słów:
OUT + SOURCES = OUTSOURCING czyli zewnętrzne źródła
lub
OUTSIDE RESOURCES = OUTSOURCING czyli zewnętrzne zasoby

Korzystają na tym obie strony ponieważ, kraje biedne zyskują zasoby finansowe, a bogate zaoszczędzają na kupowanych przez nie usługach.
Najczęściej stosuje się outsourcing w następujących usługach: technologie informatyczne, reklama, kadry, dystrybucja, księgowość, obsługa klienta, podwykonawstwo.
W chwili obecnej na outsourcingu najbardziej korzystają Chiny i Indie. Jest on uznawany za jedną z przyczyn ich sukcesu gospodarczego. Nie wszystkie kraje są jednak atrakcyjne dla firm chcących przenieść część swojej działalności za granice. Niezbędne jest odpowiednie zaplecze techniczne, językowe i tworzenie innowacyjnych rozwiązań.
Outsourcing w poszczególnych krajach wygląda następująco:
Chiny – powstają tam największe ośrodki badawczo-rozwojowe General Electric, Intela, Philipsa i Microsoftu. Największe atuty Chin to projekty sprzętu elektronicznego i oprogramowania. W większych miastach powstają ośrodki obsługi klientów współpracujące z firmami japońskimi i południowokoreańskimi.
Indie – usługi informatyczne, nowe technologie, ośrodki obsługi klientów zapewniają ponad 10mld USD.
Europa środkowa i wschodnia – Amerykańscy i Indyjscy dostawcy usług informatycznych mają oddziały na Węgrzech, w Polsce i w Czechach. Podobne ośrodki powstają w innych krajach regionu. Rozwija się także rynek dla środków obsługi klienta.
Rosja - Dzięki licznym w Rosji specjalistom nauk ścisłych, matematyków i informatyków mających trudności z zatrudnieniem w rosyjskich firmach są oni wykorzystywani przez zachodnie ośrodki badawczo- rozwojowe takich firm jak Boeing, Nortel, Motorola czy Intel.
Meksyk – ulubiony kraj dla amerykańskich przedsiębiorstw, które zlecają prace informatyczne czy inżynieryjne i nie chcą aby wykonywano je w odległych częściach świata. Koncerny samochodowe, producenci sprzętu elektronicznego korzystają w Meksyku z taniej siły roboczej i z tamtejszych inżynierów.
Filipiny – Głównie usługi księgowe, informatyczne, architekci, graficy komputerowi i telemarkerzy.

Podsumowując outsourcing to jeden z najlepszych przykładów na nieuniknioną globalizację gospodarki światowej. Przenoszenie usług w miejsca na świecie, gdzie mogą one być zrealizowane niższym kosztem daje możliwość zmniejszania kosztów, a tym samym zwiększania atrakcyjności na danym rynku. Krajom rozwijającym się natomiast daje to możliwość uzyskania zasobów finansowych z zewnątrz co znacząco przyczynia się do ich rozwoju.


autor: Przemysław Szczypczyk; mgr kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w kierunkach Dzieje i kultura Bałkanów oraz Amerykanistyka. Właściciel i administrator sklepu internetowego www.activebrain.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena