Od pierwszych prób łączenia kawałków skóry za pomocą igły do masowych szwalni odzieży reklamowej, czyli krótka historia krawiectwa. 

Data dodania: 2016-06-15

Wyświetleń: 960

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia krawiectwa

Historia szycia jest prawie tak długa, jak historia ludzkości, gdyż znana była już 30 tysięcy lat p.n.e. Oczywiście główną funkcją ówczesnej odzieży była ochrona ciała przed wyziębieniem, a ubranie było po prostu złączonymi fragmentami skóry i futer. Moda w naszym dzisiejszym rozumieniu pojawiła się w Europie w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Popularniejsze od szycia obioru było ich upinanie w ramionach za pomocą metalowych, ozdobnych zapinek zwanych fibulami. 

W XII w. pojawił się zawód krawca, zaś na terenach Polski pierwsze wzmianki o krawiectwie datowane są na wiek XIII. Krawiec rzemieślnik przyuczał się zawodu u czeladnika. Nauka zawodu trwała 3 lata, następnie mógł samodzielnie prowadzić własny warsztat i szkolić się aż do uzyskania stopnia mistrza. Z czasem zawód krawca stawał się coraz bardziej prestiżowy. Oczywiście największą renomą cieszyli się rzemieślnicy szyjący dla duchowieństwa i dworu, najmniejszą – krawcy szyjący bieliznę i okrycie dla członków rodziny i sąsiadów na wsi, z kolei bardziej profesjonalne projekty powierzano szwalniom ulokowanym w warsztatach krawieckich. 

Jednak prawdziwa moda narodziła się w epoce renesansu. Stroje miały podkreślać obfitość sylwetki i wąską talię. Opracowano wtedy zaawansowane techniki krawiectwa, najbardziej rzemiosło rozwinęło się we Włoszech i Hiszpanii. Paryż stolicą mody został obwołany w epoce baroku za opanowania Ludwika XIV. Do dziś barok jawi się jako symbol przepychu, widoczne było to również w modzie. Kokardy, falbany, peruki, złote ozdoby były nieodzownym elementem stroju. 

Z kolei XIX wiek należy do angielskich dżentelmenów. Szwalnie stawiały na klasykę, ciężkie, bogato zdobione suknie z bufiastymi ramionami były już szczytem bezguścia. Nawet dwór królewski nosił się z klasyczną elegancją, czyli w czarnych frakach i melonikach na głowie. Najbardziej popularnym materiałem była wełna, a perfekcyjne kroje zasłynęły w Europie jako niezwykle komfortowe i idealnie dopasowujące się do sylwetki ciała.

Wraz z rewolucją przemysłową powstały masowe szwalnie odzieży, w których do pracy zatrudniano głównie kobiety. Szyto głównie odzież roboczą i użytkową. Współcześnie, wraz z rozwojem marketingu, zaczęły powstawać szwalnie reklamowe. Pracę za człowieka wykonują maszyny, zdobione są za pomocą najnowszych technik jak sitodruk czy tampodruk. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena