Od jakiegoś czasu można zaobserwować wyraźny trend związany z zastopowaniem wzrostu cen na domy jednorodzinne. Sprawia to, że wiele osób decyduje się na budowę swoich wymarzonych czterech kątów.

Data dodania: 2016-06-16

Wyświetleń: 1227

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Budowa domu – o czym warto pamiętać?

Nie da się ukryć, że jest to niekiedy najważniejsze przedsięwzięcie w życiu wielu osób. W końcu chodzi o miejsce, w którym z reguły będziemy mieszkali aż do śmierci, a potem przekażemy je naszym dzieciom. Dlatego z pewnością każdemu zależy, by dom zbudować jak najlepiej i zgodnie ze wszystkimi standardami. To właśnie z myślą o osobach, które przymierzają się do budowy domu, powstał ten artykuł.

 

Krok pierwszy – kupujemy działkę…

 

Decyzja o budowie została podjęta. Trzeba tylko zakupić działkę. Wybrać taką w centrum miasta, czy na peryferiach? Większą czy mniejszą? Z dostępem do mediów, czy nieco tańszą, ale bez nich? Pytań jest wiele, a decyzja jest niezwykle istotna, ponieważ musimy mieć świadomość, że to właśnie działka pochłonie lwią część budżetu przeznaczonego na budowę domu. Naszym zdaniem warto wybrać działkę uzbrojoną, zaoszczędzimy w ten sposób czas i unikniemy ewentualnych problemów. Jeśli chodzi o wybór miejsca, to trzeba się kierować przede wszystkim odległością od najważniejszych punktów – takich jak szkoła, sklep oraz inne punkty usługowe. Warto co najmniej kilka razy przejechać się po okolicy, w której planujemy zakupach ziemi. Sprawdzić, ile zajmuje dojazd do najważniejszych miejsc oraz czy w okolicy nie tworzą się ogromne korki. Jeśli tego nie zrobimy, może nas spotkać bardzo przykra niespodzianka, gdy będzie już za późno. To właśnie z tego powodu warto też zrobić wywiad wśród sąsiadów i w najważniejszych urzędach. W przeciwnym razie okaże się, że po kilku latach będziemy musieli szukać nabywcy dla działki, która sąsiaduje ze spalarnią śmieci lub schroniskiem dla psów. Z pewnością nie chcielibyśmy mieszkać w takim miejscu. Sprzedaż ziemi w takiej okolicy będzie równie trudna i jedynym rozwiązaniem pozostanie sprzedaż ze stratą. W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na zakup ziemi rolnej, by następnie przekształcić ją w działkę budowlaną. Rozwiązanie z punktu widzenia ekonomicznego niekiedy opłacalne, jednak ogrom formalności, które trzeba załatwić, może sprawić, że inwestycja znacząco odłoży się w czasie.

 

Krok drugi – poznajemy podstawowe przepisy…

Jak wiadomo ze znanych łacińskich sentencji, nieznajomość prawa nie chroni przed jego przestrzeganiem. W sposób szczególnie dobitny wiedzą o tym osoby, które zdecydowały się na budowę domu, bez pozwolenia na budowę, a następnie wskutek postawienia nielegalnej nieruchomości, musieli ją zburzyć. Choć takie sytuacje zdarzają się relatywnie rzadko, to jednak nikt nie chciałby znaleźć się na celowniku biurokratycznego aparatu, którego przedstawicielem jest nie zawsze przyjazny urzędnik, stojący na straży prawa. Na etapie budowy należy odpowiednio zabezpieczyć i ogrodzić miejsce. Trzeba też zabezpieczyć pracowników i podpisać z nimi umowy. Wiele osób wynajmuje fachowców na czarno, co w przypadku kontroli lub nieoczekiwanego wypadku, wpędzi nas w poważne kłopoty. Na inwestora, który nie ma zbyt dużego doświadczenia, czeka wiele pułapek i problemów. Nie da się wszystkich uniknąć, dlatego warto powierzyć budowę jednemu wykonawcy, który zadba o wszystkie najważniejsze aspekty. Wówczas, nawet gdyby coś poszło nie tak, nie będziemy odpowiadali sami, a odpowiedzialność zostanie przeniesiona na wykonawcę. Dla pewności warto wybrać więc takiego, który ma doświadczenie i budzi nasze zaufanie.

 

Krok trzeci – tworzymy dobre stosunki z sąsiadami...

 

Dobre relacje z sąsiadami to atut, którego nie można przecenić. Mogą oni doglądać naszej budowy, pilnować przed kradzieżą czy poinformować o wielu rzeczach, z których nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego już na etapie planowania budowy domu, warto zadbać o dobre relacje z okolicznymi mieszkańcami. To kapitał, który zaprocentuje w przyszłości.

 

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena