Są w naszym życiu sprawy, których nie możemy załatwić sami. Czasami potrzebujemy do tego odpowiedniej osoby, która prawnie za nas poświadczy lub sporządzi odpowiednie akty i dokumentacje. Taką osoba jest notariusz.

Data dodania: 2016-06-10

Wyświetleń: 1111

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Notariusz - kiedy go odwiedzić?

Bez wizyty u notariusza najpewniej nie dojdzie do skutku zakup nieruchomości. Ponieważ dopiero w chwili złożeniu podpisu u wspomnianego wcześniej prawnika stajemy się posiadaczami nieruchomości. Żeby wizyta u notariusza przebiegła bez zbędnych komplikacji warto pamiętać o kilku rzeczach, które zostaną omówione w tym artykule.

Wybór notariusza zależy zawsze od nas i nie jest nigdzie z góry narzucony. Ważne jest jedynie, żeby wybrana przez nas osoba faktycznie posiadała odpowiednie uprawnienia do wykonywania czynności notarialnych. Warto zwrócić uwagę na opinie o danym notariuszu i na ich podstawie podjąć decyzje czy spełnia on nasze wymogi pod względem jakości. Drugim ważnym aspektem jaki powinniśmy wziąć pod uwagę jest dostępność. Wielu notariuszy ma wielu klientów i oczekiwanie na sfinalizowanie naszej sprawy może odwlec się czasie. Warto więc skontaktować się z co najmniej kilkoma notariuszami, by znaleźć takiego, który obsłuży nas stosunkowo szybko. Bardzo ważnym kryterium podczas wyboru odpowiedniego notariusza, jest wysokość jego stawek za sporządzenie odpowiednich aktów notarialnych, na to też powinniśmy zwrócić uwagę, gdyż mogą się one drastycznie różnić. Natomiast możemy być spokojni jeżeli chodzi o wysokość taksy notarialnej, gdyż jej wysokość jest z góry ustalana na podstawie odpowiedniej ustawy.

Gdy umówimy już termin wizyty w kancelarii notarialnej, powinniśmy się do niej udać z odpowiednimi dokumentami. O tym jakich dokumentów będziemy potrzebować powinien nas wcześniej poinformować notariusz. Na pewno niemal w każdej sytuacji będziemy potrzebowali dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość czyli dowodu osobistego lub paszportu. Inne dokumenty, które mogą się przydać podczas dokonywania formalności związanych z nieruchomościami to m. in.:

  • wpis do księgi wieczystej
  • umowa przedwstępna zakupu nieruchomości
  • zaświadczenie z banku o udzieleniu kredytu
  • wpis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego
  • pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego

Warto również pamiętać, żeby w przypadku niezrozumienia jakiegoś zapisu znajdującego się w aktach notarialnych i dokumentach dopytać o jego znaczenie notariusza. Powinien on nam wyjaśnić bardziej zrozumiałym językiem co oznacza dany zapis. Nim nie będziemy w pełni pewni tego co podpisujemy, nie powinniśmy nic podpisywać. W przypadku, jeżeli w akcie znalazł się zapis, o którym nie wiedzieliśmy lub sprzeczny z naszą wolą, należy poprosić notariusza o poprawienie aktu. Mimo iż to notariusz powinien zadbać o bezpieczeństwo transakcji obu stron, sami również powinniśmy być ostrożni i trzymać rękę na pulsie, by cała transakcja przebiegła pomyślnie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena