Medycyna sportowa to ważna dziedzina medycyny, dedykowana sportowi zawodowemu oraz amatorskiemu. Jej celem jest uzyskanie jak najlepszej kondycji osób uprawiających sport oraz zabezpieczenie ich pod względem medycznym. 

Data dodania: 2016-06-09

Wyświetleń: 1018

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Aktywność ruchowa jest zalecana każdemu człowiekowi – od najmłodszych do seniorów. Musi ona oczywiście być dostosowana do możliwości konkretnego człowieka, jego predyspozycji, upodobań, ograniczeń, a także stanu zdrowia. Wiadomo, że pewne choroby wykluczają intensywne treningi, natomiast na świecie istnieje tak wiele dyscyplin sportowych, że niemal każdy, kto chciałby spróbować jakiejś formy aktywności, znajdzie coś dla siebie. Ruch jest też sprzymierzeńcem w walce z różnymi dolegliwościami i zaburzeniami w organizmie, stanowiąc element zalecanej terapii.

Sport, zwłaszcza ten zawodowy, wiąże się z ogromnym wysiłkiem dla organizmu, przeciążeniami i narażeniem na różnego rodzaju urazy i kontuzje. Lekarze specjalizujący się w medycynie sportowej swoją opiekę roztaczają nad wszystkimi osobami, które są aktywne fizycznie - zarówno nad amatorami, jak i zawodowcami.  

Zawodowy sport to także biznes, w którym w grę wchodzą ogromne pieniądze. Drużyny inwestują w zawodników niebotyczne sumy, oczekując po sportowcach doskonałych wyników. Panuje duża konkurencja, a zawodnicy poddawani są presji osiągania coraz lepszych wyników i bicia rekordów w swoich dyscyplinach. Może to się odbywać kosztem zdrowia sportowców. Wszystko to sprawia, że bez medycyny sportu nie mógłby funkcjonować współczesny sport na wysokim poziomie.  

Jakie są jej zadania i jakie działania obejmuje?

Medycyna sportowa ma zapewnić sportowcom właściwe zabezpieczenie i wsparcie medyczne na każdym etapie ich kariery, korzystających z pomocy lekarzy specjalistów w różnych sytuacjach.  Sportowcy, aby uzyskać kwalifikację do zawodowego uprawiania sportu, muszą przejść specjalistyczne badania, wykluczające ewentualne przeciwwskazania do danej dyscypliny. Następnie przechodzą okresowe badania, które mają za zadanie wykryć ewentualne niepokojące zmiany w organizmie, zachodzące na skutek uprawiania konkretnej dyscypliny. W przypadku urazów i kontuzji poddawani są badaniom diagnostycznym, a następnie leczeniu i odpowiedniej rehabilitacji. Na zlecenie klubów sportowych wykonywane są także testy wydolnościowe, wysiłkowe, które służą selekcji zawodników.

Medycyna sportu ma charakter interdyscyplinarny -  korzysta ze zdobyczy wielu dziedzin medycyny, w tym ortopedii i traumatologii narządów ruchu, chirurgii, kardiologii, pediatrii, a nawet dietetyki i psychologii.

Medycyna sportowa służy także szeroko rozumianej profilaktyce zdrowotnej wśród amatorów sportu, uprawiających aktywność fizyczną w celach czysto rekreacyjnych lub też zdrowotnych. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena