Zestawy mebli ogrodowych z drewna, obok tych wykonanych z plastiku, cieszą się największym zainteresowaniem osób spragnionych letniego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednak aby meble wciąż prezentowały się estetycznie i należycie spełniały swoją funkcję, należy o nie starannie dbać. Poniżej podpowiemy, jak konserwować meble na ogród zrobione z drewna.

Data dodania: 2016-05-29

Wyświetleń: 900

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Po zakupie

Większość dostępnych na rynku mebli jest poddawanych olejowaniu przez producenta, jednak dla pewności warto zrobić to na własną rękę tuż po dokonaniu zakupu, a przed ustawieniem na ogrodzie czy tarasie.

Przed sezonem

Przez kilka miesięcy meble będą stały na zewnątrz, w najlepszym razie pod dachem, w najgorszym – na otwartej przestrzeni. Drewno jest materiałem naturalnym, narażonym na działanie czynników atmosferycznych i organizmów żywych – pleśni, grzybów, insektów. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu drewno musi zostać zabezpieczone. Na szczęście jest to stosunkowo proste – wystarczy je starannie pokryć warstwą jednego z dostępnych na rynku preparatów:

  • impregnaty – bardzo łatwe do nanoszenia, wnikają w drewno nie pozostawiając powłoki, dzięki czemu późniejsza konserwacja jest dużo łatwiejsza, stanowią bardzo dobre zabezpieczenie, można wybrać wariant dający wykończenie bezbarwne lub w wybranym kolorze (w obu przypadkach matowe)
  • lakierobejce – tworzą na powierzchni drewna ochronną warstewkę, również dostępne są wersje bezbarwne i do barwienia, tutaj można wybrać stopień połysku
  • lakiery rozpuszczalnikowe – wnikają głęboko w strukturę drewna, przydają mu lekko żółtego zabarwienia

Niezależnie, którego z powyższych preparatów się użyje, na pewno zostanie zachowany rysunek słojów na drewnie

Powyższe zabezpieczenia stosuje się do mebli wykonanych z rodzimych gatunków drewna. Egzotyczne drewno jest bardziej wytrzymałe, jednak może lekko zszarzeć. Aby temu zapobiec, należy krzesła czy stoły starannie wyczyścić odpowiednim preparatem, a następnie nanieść olej przeznaczony do pielęgnacji drewna tekowego.

W trakcie sezonu

Zalecane jest powtórzenie zabiegu olejowania, a w przypadku mebli tekowych – jest to koniecznością. Co jakiś czas należy ocenić stan mebli, a szczególnie powłoki ochronnej, i w razie ubytków delikatnie przeszlifować powierzchnię i ponownie pomalować. Koniecznie trzeba także zwrócić uwagę na elementy łączące i w razie potrzeby dokręcić śruby, aby nie powstały pęknięcia.

Po zakończeniu sezonu

Meble trzeba przygotować do zimowania, a więc umyć je i pozostawić do wyschnięcia. Warto ponownie nanieść olej konserwujący i ponownie pozostawić do wyschnięcia. Następnie meble trzeba umieścić w odpowiednim miejscu – nie zanadto suchym, by nie przeschły i nie popękały. Najlepsze będzie miejsce zadaszone, ale ze swobodnym przepływem powietrza i temperaturą nie spadającą poniżej zera. Drewno musi „oddychać”, więc mebli nie należy przykrywać żadnym materiałem, a już na pewno nie sztucznym tworzywem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena